
Za pozornost stály i mzdy, jejichž růst v meziročním vyjádření zpomalil z 11,4 procenta ve druhém čtvrtletí na 5,7 procenta ve čtvrtletí třetím. Nejzajímavějším indikátorem tohoto týdne byla bezesporu listopadová inflace, která sice dopadla tak, jak trh očekával (6 % meziročně), od prognózy centrální banky se ale již odchýlila o citelných 110 bazických bodů.
Výrazně směrem nahoru se posunula i jádrová inflace, která zrychlila na 7,8 procenta. Forwardové sazby reagovaly růstem až o 20 bazických bodů a ve svých cenách na prosincovém zasedání nyní již zahrnují 75bodové utažení měnové politiky.
To je i úroveň, ke které se vzhledem k poslednímu vývoji inflace, začínáme klonit my. Díky vyhlídkám na výraznější utažení měnové politiky v pátek posilovala i česká koruna. Ta si na své konto připsala 0,2 procenta a posunula se na úroveň 25,36 koruny za euro.
Polská centrální banka tento týden zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů na 1,75 procenta, což bylo v souladu s očekáváními. Pro polský zlotý tak tento krok žádný výraznější impulz nepředstavoval a polská měna se po celý týden pohybovala převážně v pásmu 4,58-4,62 zlotých za euro.
Poměrně poklidné obchodování si tento týden užíval maďarský forint, a to i navzdory tomu, že maďarská inflace rostla nejrychlejším tempem za posledních čtrnáct let. Tamní centrální banka reagovala zvýšením týdenní depozitní sazby o dalších 20 bazických bodů na 3,3 procenta.
Od listopadu tuto sazbu zvýšila celkově již o 150 bazických bodů. Forint na tento krok ale nijak zásadně nereagoval a po celý týden se držel v pásmu 364-368 forintu za euro.
S německými továrními objednávkami, které v říjnu meziměsíčně nečekaně propadly o téměř sedm procent, nebyl vstup pro euro do tohoto týdne zrovna šťastný. Reputaci německé ekonomice pak ale vylepšila solidní průmyslová produkce i složka očekávání ZEW indexu.
Týden završilo zveřejnění americké inflace, která v meziročním srovnání zrychlila na 6,8 procenta, což nicméně trh očekával. Společná evropská měna se tak v průběhu týdne pohybovala převážně mezi 1,125-1,135 dolaru za euro.