
Zatímco v současnosti mají chytré domácnosti v Česku podíl necelá čtyři procenta, podle německého statistického portálu Statista.com by měl do roku 2022 vzrůst až na necelých 15 %. Česká republika se v tomto ohledu ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi momentálně nachází na konci druhé desítky celkového pořadí.
Vůbec největší podíl chytrých domácností na starém kontinentu eviduje Norsko, a to 31,6 %, hned za ním následuje Estonsko s 27 %. Právě u této země lze přitom očekávat nejvyšší růst obliby těchto řešení, podle prognóz by jich zde totiž mohlo být v roce 2022 více než 80 %.
Zdroj: Wikipedie
Naopak v největších státech Evropy je podíl chytrých domácností nižší, v případě Velké Británie je to necelá pětina, v Německu 15,7 % a ve Francii pak jen něco málo přes 10 %. Světovým lídrem jsou v tomto případě Spojené státy americké, podíl těchto řešení zde momentálně činí 32 %, v roce 2022 by jich však měla být více než polovina, konkrétně okolo 53 %.
Zajímavý pohled nabízí srovnání se zeměmi Visegrádské čtyřky. Česká republika z porovnání podílů chytrých domácností vychází nejlépe, a to před Slovenskem (3,6 %), Maďarskem (2,6 %) a Polskem (2,2 %). Hodnota realizací chytrých domácností v tuzemsku by se přitom měla v letošním roce opět zvýšit, oproti roku 2016 by mělo dojít k téměř pětinásobnému nárůstu.
Obliba roste
Rostoucí oblibu chytrých domácností registrují i společnosti, které jejich prvky nabízejí. „V poslední době je zájem o tyto prvky určitě vyšší,“ řekl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, jež napojení na chytrou domácnost umožňuje u svých garážových vrat nebo stínicí techniky.
Zdroj: Mediasearch
Podle Valenty za to může rostoucí osvěta a také příznivá ekonomická situace, lidé si prý v tomto období rádi připlatí za vyšší komfort. „Otázkou zůstává, zda se tento vývoj změní ve chvíli, kdy začne česká ekonomika klesat, předpovídaný patnáctiprocentní podíl by v takovém případě mohl být jen optimistickým odhadem,“ doplnil Valenta.
„Vzhledem k trendům a finanční dostupnosti vidíme patnáctiprocentní podíl chytrých domácností v roce 2022 jako více než reálný,“ oponoval jednatel společnosti Somfy pro Česko a Slovensko Jaroslav Zeman. Podle něj poptávka po systémech řízení inteligentních domácností roste exponenciálně od uvedení na trh před třemi lety. Zároveň se také v letošním roce zvyšuje zájem o systémy využívající možnost bezdrátové komunikace.
Třetinu uživatelů tvoří mladí lidé
Portál Statista.com dále uvádí, že chytrým domácnostem jsou v globálu nakloněni spíše muži než ženy – pánové tvoří 58% podíl.
Z pohledu měsíčního příjmu vyhledávají inteligentní domácnosti nebo jejich prvky nejvíce vysokopříjmové skupiny lidí, jedním z hlavních důvodů jsou přitom vyšší pořizovací náklady.
Co se týče věku, celosvětově více než třetinu uživatelů chytrých domácností tvoří skupina lidí od 25 do 34 let. Tento trend kopíruje i český trh, v loňském roce se do této skupiny řadilo více než 32 % uživatelů.
„Lidé v tomto věku s moderními technologiemi prakticky vyrůstali a dospívali, ať už se jednalo o nástup internetu, nebo později chytrých telefonů. Prvky inteligentní domácnosti proto berou jako přirozenou součást, zatímco pro starší generace se jedná spíše o novinku, kterou teprve poznávají,“ uzavřel Valenta.