Investiční výhled na 3. čtvrtletí (1.): USA vs. Čína. Kdo drží silnější karty?

Na samém začátku druhého čtvrtletí zasáhla svět Trumpova cla, která odstartoval „Den osvobození“. Trhy reagovaly v dubnu strmým propadem. Nicméně, Trump vzápětí oznámil 90denní odklad zavedení cel pro všechny s výjimkou Číny.
Kdo drží silnější karty? Spojené státy nebo Čína? Ilustrační foto: Depositphotos.com
Kdo drží silnější karty? Spojené státy nebo Čína? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spojené státy si tak koupily čas na vyjednání nových obchodních dohod. Trump tímto krokem utvrdil dnes již zaběhlý trend tzv. „TACO trade“ (Trump Always Chickens Out – Trump vždycky vyměkne, pozn. red.).

V polovině května se USA a Čína dohodly na zmírnění cel, čímž si začaly připravovat půdu pro třetí čtvrtletí, které snad přinese více odpovědí a méně otázek, než jsme viděli v první polovině roku. Každopádně, v éře Trumpa 2.0 není nic jisté. Při pohledu do třetího čtvrtletí se jako klíčové rýsují zejména následující otázky:

Čína zůstává „továrnou světa“ a najít náhradu za vše, co produkuje, je mimořádně složité. Její největší bohatství a konkurenční výhoda tkví ve vzácných kovech – ať už jde o jejich těžbu, rafinaci, nebo využití v klíčových průmyslových komponentech.

Když Peking po téměř úplném embargu z počátku dubna obnovil vývoz těchto surovin, svět si sice oddechl, ale některá rizika zůstala.

Čína si je plně vědoma své dominance – nejen jako dodavatel surovin, ale i jako výrobce komponentů obsahujících tyto materiály. Jde zejména o vysoce specializované magnety pro čipovou výrobu, baterie pro elektromobily, větrné turbíny a vojenské systémy.

Podle odhadů obsahuje více než 75 procent amerického vojenského vybavení prvky ze vzácných zemin. Snahy o vybudování soběstačného, nečínského dodavatelského řetězce narážejí na realitu. Takový přechod by i při maximálním úsilí trval roky.

Po krátkém pozastavení vývozu vzácných zemin ve druhém čtvrtletí oznámila Čína nové omezení: Vývozní licence budou platné maximálně šest měsíců. Peking zároveň zvažuje přísnější dohled nad odběrateli a možnost cíleně omezit dodávky pro určité účely – například pro vojenské využití.

Spojené státy si však i nadále udržují významné páky, zejména v oblasti komponentů pro proudové motory používané v letadlech Boeing a v exportu ethanu, jakožto klíčové suroviny pro výrobu plastů.

John J. Hardy je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
Ole Hansen je hlavní globální makroekonomický stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek