Investiční výhled na 3. čtvrtletí (4.): Význam dolaru už nebude takový jako dříve

Politika Trump 2.0 je anti-globalistická – ekonom Russell Napier ji nazývá „národním kapitalismem“, zatímco jiní hovoří o „reverzním merkantilismu“. Spojené státy se snaží rozvolnit globální řád, který samy budovaly od druhé světové války. Tento řád byl klíčový pro růst světové ekonomiky a zajistil americkým spotřebitelům levné ceny.
Americký dolar zůstane nejdůležitější světovou měnou, ale jeho význam už nebude takový jako dříve. Ilustrační foto: Pixabay.com
Americký dolar zůstane nejdůležitější světovou měnou, ale jeho význam už nebude takový jako dříve. Ilustrační foto: Pixabay.com

Silný dolar byl jeho pilířem, protože merkantilistické mocnosti potlačovaly své měny, aby rozvíjely exportně orientované ekonomiky. To však zároveň oslabilo americký průmysl a učinilo USA náchylné k narušení dodavatelských řetězců – což je dnes otázka i národní bezpečnosti.

Přes Trumpův transakční styl a zavádění obchodních bariér zůstane americký dolar nejdůležitější světovou měnou, jeho význam však již nebude takový jako dříve. Další velcí ekonomičtí hráči budou nalévat méně kapitálu do americké ekonomiky, akcií či státních dluhopisů a zaměří se více na své domácí trhy.

Evropa už vykazuje jasné známky tohoto posunu, zejména kvůli nejistotě kolem amerického závazku k transatlantickému spojenectví a Trumpovým postojům k obchodním podmínkám. Německá fiskální expanze dodala euru silný impuls a kurz EUR/USD by mohl do konce roku vystoupat až k hodnotě 1,25.

Vyjednávání Japonska s Trumpovou administrativou postupují pomalu, což může být ovlivněno i domácí politickou situací v Japonsku. Velmi slabý japonský jen je však výstrahou pro obchodní vztahy mezi USA a Japonskem, které pravděpodobně čeká korekce kurzu (mnohem silnější kurz jenu, pozn. aut.).

Kromě změny uspořádání geoekonomického řádu existuje pro americký dolar riziko vyplývající z politiky Fedu, americké centrální banky, neboť vyšší riziko recese v USA znamená větší riziko uvolňování Fedu, než trh v současnosti očekává, což je pro dolar rovněž negativní.

John J. Hardy je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
Ole Hansen je hlavní globální makroekonomický stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek