
Zlato se včera v české měně prodávalo i za více než 36 492 korun za jednu troyskou unci. To je jen o zhruba stokorunu nižší částka, než za jakou se jedna unce drahého kovu v korunách prodávala v dějinách dosud nejdráže. Rekordní ceny, necelých 36 600 korun za unci, dosáhlo zlato loni začátkem září. Jiný drahý kov, palladium, se prodává za vůbec nejvyšší korunovou cenu v historii, včera poprvé přesahující 47 tisíc korun za troyskou unci.
Palladium patří k nevýrazněji zdražujícím aktivům letošního roku. Od Nového roku vzrostla jeho dolarová cena o 6,8 procenta, v případě zlata pak o 4,7 procenta za unci. Daří se ale také největší z kryptoměn, bitcoinu. Ten letos v dolarech zhodnocuje o více než patnáct procent. Je však mnohem rozkolísanější, než třeba zmíněné vzácné kovy a další konvenčnější aktiva.
Zlatu, palladiu či bitcoinu nahrává nejistota spjatá s houstnoucím napětím mezi USA a Íránem, zejména s obavami ze vzájemných odvetných kroků obou znesvářených zemí a z rozšíření jejich konfliktu.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)