
Na základě údajů z výběrového šetření zdravotně postižených osob, které provedl v roce 2013 Český statistický úřad, žije v ČR přibližně 65 tisíc lidí s těžkým zrakovým postižením, tedy asi šest procent z přibližně 1,1 milionu lidí, kteří mají nějaké zdravotní postižení. Podle informací webu Poslepu.cz žije v Česku 83 tisíc těžce zrakově postižených lidí, z toho je 19 tisíc nevidomých a prakticky nevidomých a přibližně 600 lidí, kteří nemají ani světlocit.
Tuzemský distributor izraelské společnosti OrCam Technologies, která zabudovala technologii umělého vidění do nositelného zařízení, aby zlepšila kvalitu života nevidomých a slabozrakých osob a zvýšila míru jejich soběstačnosti, informoval o výsledcích tuzemského průzkumu mapujícího povědomí české společnosti o tom, jak se žije zrakově postiženým. Bohužel aniž by uvedl, na jak velkém vzorku populace, jakou metodou a kdy byl průzkum uskutečněn.
Z průzkumu vyplynulo, že téměř dvě třetiny Čechů (63,7 %) nikdy neměly osobní vztah k člověku se zrakovým postižením. Proto např. třetina respondentů (31,5 procenta) nedokázala s určitostí odpovědět na otázku, zda je veřejný prostor dobře přístupný pro nevidomé, zatímco čtvrtina (23,5 %) si netroufla odhadnout, jaké výhody poskytují moderní technologická asistenční zařízení ve srovnání se běžnými pomůckami.
V průzkumu se projevily velké rozdíly mezi věkovými skupinami. Například integraci zrakově postižených do profesního života i s využitím veřejných financí podporuje 58,2 procent respondentů ve věku 18-29 let, zatímco z dotázaných ve věku 55+ s tím souhlasí jen třetina.