Jsme kutilové, koumáci a šprýmaři, hlásí Pelhřimov

Co Čech, to prý muzikant. A zřejmě je na rčení špetka pravdy. Nová Česká kniha rekordů vydaná u příležitosti 100 let samostatnosti Československa nás ale představuje také jako národ kutilů, šikulů, chytrých hlaviček, koumáků, šprýmařů, talentů, světových vědců i úspěšných sportovců. Česká NEJ z mnoha oborů jsou vzrušujícím čtením.
Robotka Matilda se letos sama vydala na cestu stopem z Jablonce nad Nisou do Pelhřimova. Foto: Agentura Dobrý den

Loni na podzim spatřila světlo světa nová edice České knihy rekordů 6, jejímž autorem je pelhřimovská Agentura Dobrý den. Při příležitosti stého výročí přináší zcela nové a dosud nepublikované české rekordy, obsahuje stovky unikátních fotografii, uvádí česká prvenství na poli vědy, kultury nebo sportu a seznamuje čtenáře s nejméně stovkou důvodů, proč být na naši vlast hrdý.

Čapek by žasl. Robot na stopu

Robotí cestovatelka Matylda zaplavila sociální sítě. A byla na roztrhání. Každý si chtěl ukrást svou chvilku slávy, vyfotit se s ní a podat ji teplou lidskou ruku. „Rodiče“ Michal Seidl a Radka Benšová ji vyslali autostopem do světa, při němž urazila vzdálenost zhruba 1718 km. Svou pouť započala 31. října 2018 v Jablonci nad Nisou a do Pelhřimova, svého cíle, dorazila 7. listopadu.

„Dojela vcelku a ‚živá‘ tedy ve stavu, kdy hýbala očima a komunikovala pomocí reproduktoru. Zdárně tak splnila všechny předem stanovené podmínky pokusu a po dojezdu jsme ji mohli usadit do expozice Muzea rekordů,” řekl k vydařenému experimentu Josef Vaněk z Agentury Dobrý den.

Na inovacích a rekordech se stále pracuje. Agentura totiž ve spolupráci se studenty IT z Pelhřimova začne pro stopující robotí slečnu Matyldu vytvářet sourozence. A kdo ví, příště na krajnici možná potkáte rovnou páreček stopujících robotů.

Nejstarší otužilec: 92letý otužilec Ladislav Nicek prokázal svou obdivuhodnou kondici plaváním v chladných vodách Vltavy. Foto: Agentura Dobrý den

Senioři válejí a drtí i mladší ročníky

Entuziasmus a nezlomnou vůli mnohých seniorů nelze než obdivovat. „Abychom jejich často naprosto unikátní výkony více přiblížili světu, zavedli jsme pro ně i samostatnou kapitolu České knihy rekordů,“ potvrzuje Vaněk entuziasmus seniorů.

Dočtete se v ní například o 92letém otužilci Ladislavu Nickovi, který prokázal svou obdivuhodnou kondici plaváním ve vodě řeky Vltavy o teplotě + 3 °C, nebo o paní Františce Zemanové, jež uskutečnila v neuvěřitelném věku 88 let dvacet tandemových seskoků padákem v průběhu čtyř měsíců.

A jen nedávno bylo pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit poctěno největší českou pamětní medailí, již u příležitosti 100. výročí samostatnosti vytvořil 70letý Karel Huněk. Svým výkonem si samozřejmě vysloužil i zápis do České knihy rekordů. Unikátní medaile je zhotovena z oceli, mosazi a bronzu s odlitými a přinýtovanými ozdobami, má průměr 62,5 centimetrů a se stojanem váží 20,7 kilogramů. Přijeďte se na ni do Pelhřimova podívat i vy.

A co vy? Máte nevídané schopnosti, rekordní ambice či měřitelný talent? Nebojte se přihlásit a další stránka České knihy rekordů může být právě o vás.

Parašutistka s nejvíc seskoky: Františka Zemanová uskutečnila v neuvěřitelném věku 88 let dvacet tandemových seskoků padákem v průběhu čtyř měsíců. Foto: Agentura Dobrý den

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena