K datům z bankovní statistiky za říjen 2016

Objem úvěrů načerpaných českými domácnostmi dosáhl ke konci října hodnoty 1312,5 mld. Kč, což bylo o 7,7 % více než před rokem. Objem úvěrů načerpaných podnikovou sférou těsně překročil 1 bilion korun. Meziroční zvýšení podnikových úvěrů ke konci října dosáhlo 6,1 %. Zájem podniků o nové úvěry byl v říjnu slabší než vloni.

Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace. Foto: ČBA

Čtvrtina podnikových úvěrů je denominována v zahraniční měně, drtivou většinu (248 mld. Kč) představují úvěry v eurech. Zájem o eurové úvěry stoupá s blížící se možností ukončení kurzového závazku, protože jde o určitou formu kurzového zajištění. Objem úvěrů denominovaný v korunách je prakticky stejný jako před rokem, zatímco objem úvěrů v eurech stoupl ke konci října meziročně o čtvrtinu.

Zájem domácností o nové úvěry je stále silný. Nově banky během října půjčily domácnostem 41,8 mld. Kč, tedy o 18,1 % více než před rokem. Na bydlení si občané během října vypůjčili 29,4 mld. Kč, o 18,2 % více než vloni, na spotřebu nově načerpali úvěry ve výši 8,8 mld. Kč, o čtvrtinu více než vloni.

Letošní rok bude z pohledu hypotečního trhu rokem rekordním. Zájem o hypotéky stále stoupá z řady důvodů: Ceny nemovitostí rychle rostou, důvěra domácností ve vlastní finanční situaci je pevná a hypoteční sazby se brzy začnou mírně zvedat. Přes očekávaný mírný vzestup sazeb o přibližně půl procentního bodu zůstanou hypotéky výhodné. Klienti přitom budou moci hypotéku splatit předčasně s maximálně padesátitisícovou pokutou. Je ale faktem, že dvouciferný růst nových úvěrů na bydlení trvá již od března 2013 a velmi silná srovnávací základna se na tempech růstu již brzy musí projevit.

Zájem o spotřebitelské úvěry je letos velmi silný a bude pokračovat i v příštích měsících. Nové byty jsou často vybavovány na úvěr a úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů sice pomalu, ale jistě klesají. V letošním říjnu mohli občané získat spotřebitelský úvěr za průměrnou úrokovou sazbu 10,4 %, zatímco ještě před rokem to bylo 12,2 %.

Autorka je hlavní ekonomka České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena