
Při posledním silném jevu El Niño v roce 2016 byly zaznamenány nejvyšší globální teploty v historii (viz graf níže, pozn. aut.) a tentokrát hrozí nový rekord. Na to je ještě brzy a dopady El Niña se liší podle jeho intenzity a geografické polohy, přičemž žádné dvě období nejsou stejná.
Často se však projevuje vyššími teplotami na severu USA, v Asii a Austrálii a větším množstvím srážek na jihu USA a v Argentině. Toto nyní rychlé oteplení Tichého oceánu přichází po téměř bezprecedentních třech letech zpětného narušení počasí opačným ochlazením La Niña.
Ceny zemědělských produktů klesly za rok o 15 procent. Silný jev El Niño by podpořil mnoho zemědělských trhů, ale ne všechny. Je vidět, že El Niño snižuje výnosy pšenice, rýže, cukru a kakaa, čímž pomáhá cenám. Klíčoví indičtí a thajští producenti cukru a rýže mohou nyní zaznamenat méně srážek a vyšší teploty.
Dominantní producenti kakaa Ghana a Pobřeží slonoviny sušší počasí a nižší výnosy. U australské pšenice může suché počasí ukončit sérii tří nárazových sklizní. Naopak pro velkou část USA a Jižní Ameriky může být sucho zlomové, což zvýší výnosy a sníží ceny. Vlhčí a teplejší zima pomůže americkému pásu kukuřice a sóji a suchem postižené Argentině.
Silný jev El Niño by mohl zvýšit poptávku po ropě a zejména po zemním plynu a zároveň zhoršit výhled pro topný olej. Asie je největším světovým dovozcem ropy a zemního plynu. Teplejší a sušší podmínky by mohly zvýšit jejich poptávku, zejména pokud sucho sníží kapacitu jejich vodních elektráren.
V severní Evropě se v důsledku jevu El Niño často objevují chladnější zimy, což zvyšuje poptávku po energiích. Na severovýchodě USA by obvykle mírnější zima mohla snížit poptávku po topném oleji na tamním největším trhu. A konečně, v období od června do listopadu je obvykle méně silná sezóna hurikánů v Atlantiku.
Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com