Koruna i české akcie dnes „krvácely“. Americké akcie zažily třetí největší burzovní krach dějin

Česká koruna i české akcie jsou oběťmi dnešního „krvavého“ obchodování na tuzemských i světových trzích. Česká měna vůči euru zejména v první polovině obchodního dne prudce oslabila. Kurs koruny k euru se dostal dokonce nad intervenční úroveň kolem 27 korun za euro. Během intervence ovšem Česká národní banka (ČNB) korunu uměle oslabovala.
Česká měna vůči euru prudce oslabila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Krvácely“ také akcie obchodované na pražské burze. Jejich hlavní ukazatel, index PX, oslabil na absolutní nejnižší úroveň od 31. března 2009, a sice 743,33 bodu, ačkoli ke konci obchodování se pohyboval o trochu výše.

Prudce se propadaly akciové trhy po celém světě, obecně se trhy nacházely v „hyperturbulentním“ módu. Americké akcie zažily svůj třetí největší krach dějin. Výrazněji se propadaly už jen během krachů roku 1987 a 1929. Jejich klíčový ukazatel, Standard & Poor’s 500, se totiž jednu chvíli propadal i o 11,4 procenta. Během dne muselo být obchodování s americkými akciemi kvůli nadlimitnímu propadu přerušeno.

Paniku na trzích umocnila americká centrální banka, která včera večer středoevropského času v rámci druhého nouzového měnově-politického zasedání v krátkém sledu rozhodla o historickém snížení základní úrokové sazby, a to o celý procentní bod. Naposledy došlo ke snížení v takovém rozsahu ze dne na den před takřka čtyřiceti lety, v srpnu 1982.

Historický tah americké centrální banky však dnes nedošel svého cíle. Naopak. Dělo se to, co při nouzovém snížení základní sazby o týden dříve. Vlastně dnes byla situace ještě horší, neboť akciové propady se dále zvýraznily a prohloubily, což právě postihlo i českou měnu a české akcie, obecně vnímané jako rizikovější aktiva.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena