Koruna ve formě. Kam až může rozšířit své zisky?

Česká koruna je i na začátku prázdnin v dobré kondici – na frontě s eurem je nejsilnější za poslední rok, vůči dolaru dokonce za poslední čtyři roky. Tempo posilování vůči euru je sice plíživé, ale od začátku roku vcelku konzistentní. A navzdory převládajícím rizikům vidíme dále prostor pro zisky tuzemské měny.
Tempo posilování koruny vůči euru je sice plíživé, ale od začátku roku vcelku konzistentní. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Tempo posilování koruny vůči euru je sice plíživé, ale od začátku roku vcelku konzistentní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na domácí půdě se koruna může opřít o relativně vysoké úrokové sazby České národní banky (ČNB) v kombinaci s její jestřábí rétorikou akcentující proinflační rizika. Jinak řečeno, prostor pro nižší úrokové sazby je v Česku téměř vyčerpán.

V tomto duchu bude trhy interpretován i páteční výsledek červnové inflace, která pravděpodobně povyskočí do blízkosti tří procent. To vše posiluje příznivý úrokový diferenciálu vůči euru a českou měnu činí v očích zahraničních investorů atraktivnější.

V posledních měsících je česká měna velmi citlivá také na vývoj kurzu eurodolaru. Svižné ztráty dolaru jsou vodou na mlýn měnám rozvíjejících se trhů, kam patří i koruna. Ta profituje i z přelivu aktiv ze zámoří do Evropy, což ilustruje její vysoká míra překoupenosti – neboli významná převaha sázek na její další posílení oproti oslabení.

Očekáváme přitom, že dolar může dále oslabovat nad hranici 1,20 EUR/USD. Na jedné straně půjde o negativní dopad Trumpových politik, na druhé straně ale sehraje svou roli i snižování sazeb ze strany amerického Fedu, centrální banky USA.

Jeho šéf Jerome Powell ostatně v tomto týdnu volil méně jestřábí rétoriku a nevyloučil první pokles sazeb už v červenci. Ať již cyklus uvolňování měnové politiky v USA odstartuje tento měsíc, nebo až v září, půjde o další impuls pro riziková aktiva, korunu nevyjímaje.

Co může českou měnu naopak zatlačit do defenzivy? Již v příštím týdnu uplyne deadline pro americko-evropskou obchodní dohodu a případná re-eskalace celních válek je jistě negativním rizikem.

My se ale popravdě kloníme ke scénáři opětovného odsunu platnosti vyšších amerických cel, což by naopak mohlo korunu podpořit. Na geopolitickém poli pak zůstává negativním rizikem zejména vývoj situace na Ukrajině.

Shrnuto, podtrženo, na korunu jsme krátkodobě nastaveni relativně optimisticky a vidíme prostor pro další pozvolné rozšiřování zisků. Kombinace jestřábí ČNB a slabého dolaru může dle nás pomoci koruně v dohledné době posílit pod úroveň 24,50 EUR/CZK.

Autor je hlavní ekonom ČSOB Private Banking
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek