Letecké společnosti počítají ztráty způsobené koronavirem

Názor
Kvůli koronaviru se výrazně snížila poptávka lidí po létání do Asie. Nižší zájem není pouze o pevninskou Čínu, lidé přestávají létat i do Hongkongu, Singapuru a Japonska. Odhadované škody leteckých společností pravděpodobně převýší 160 miliard korun.
Australská letecká společnost Qantas předpokládá, že kvůli koronaviru sníží svůj zisk o 150 milionů australských dolarů. Foto: Depositphotos.com

Letecké společnosti po celém světě musí kvůli epidemii koronaviru omezovat nebo úplně rušit lety do Asie. Některé z nich již začaly vyčíslovat, o kolik peněz kvůli koronaviru přijdou. Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM odhadla, že kvůli koronaviru přijde od února do dubna letošního roku až o 200 milionů eur, což činí necelých pět miliard korun.

Odhad ztrát představila i australská letecká společnost Qantas. Ta předpokládá, že kvůli koronaviru sníží svůj zisk o 150 milionů australských dolarů, což činí v přepočtu více než 2,3 miliardy korun. Generální ředitel Qantas Alan Joyce dokonce uvedl, že společnost sníží počet letů do Asie o 15 procent. Hlavním důvodem je slabá poptávka po létání do Hongkongu, Singapuru a Japonska.

Aktuální situaci můžeme srovnat s rokem 2003, kdy probíhala epidemie SARS. Tehdy se celkové ztráty leteckých společností vyšplhaly do výše kolem sedmi miliard dolarů, tedy zhruba 160 miliard korun. Dosud známá data nám naznačují, že škody způsobené koronavirem v letošním roce by mohly ztráty leteckých společností z roku 2003 převýšit.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Letecká dovolená je pro Čechy stále poměrně vzácná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.