
Cena benzínu je nyní nejvýše od první poloviny loňského února, tedy od doby ještě před začátkem pandemie. Nafta je nejdražší od loňského března. Zejména proto, že kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní její cena stoupá pomaleji než cena benzínu.
Tuzemské čerpací stanice v minulém týdnu „započítaly“ do cen pohonných hmot zdražení ropy Brent, k němuž došlo v druhé polovině dubna a začátkem května, kdy ropa zdražila pod vlivem pozitivní vyhlídky zotavení globální ekonomiky z úrovně kolem 65 dolarů za barel až takřka k 70 dolarům za barel.
Toto zdražení bude jen zčásti tlumit efekt posilující koruny, jež vůči dolaru zpevňuje především pod vlivem očekávání rapidního zvyšování základní úrokové sazby České národní banky v příštích měsících a čtvrtletích.
Cena ropy Brent stoupá, jelikož Spojené státy a některé evropské země se s postupující vakcinací znatelně zotavují z pandemické krize, přičemž v těchto zemích panuje naděje na poměrně živou letní sezónu dovolených, která by pochopitelně podpořila poptávku po ropě, ropných produktech, palivech a pohonných hmotách.
Tato pozitivní naděje je tak silná, že její příznivý efekt – projevující se na trhu s ropou růstem cen – předčí obavy plynoucí zejména ze situace v Indii, kde se nákaza nyní dramaticky šíří.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)