Londýnskou burzu ničí brexit a nové regulace

První data o objemu obchodů naznačují, že brexit výrazně poškozuje londýnskou burzu. Pozice Paříže a Frankfurtu nad Mohanem se zlepšují jen mírně. Vítězem brexitu se zřejmě stane burza v Amsterodamu. Polepší si i americká Wall Street.
Současné sídlo londýnské burzy na náměstí náměstí Paternoster focené z katedrály Svatého Pavla v City. Autor: gren – Self-published work by gren, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80262

Přestože Británii vládne Konzervativní strana, za nové vládní návrhy by se nemuseli stydět ani opoziční labouristé. Ministr hospodářství Kwasi Kwarteng navrhl, že velké společnosti s nedostatečnými finančními rezervami nebudou moci vyplácet bonusy manažerům a dividendy akcionářům.

Návrhem je zřejmě reagováno na kolaps společnosti Carillion, která vyplatila rekordní dividendy a poté zkrachovala. To vedlo k růstu nezaměstnanosti a náporu na veřejné rozpočty. Obří dluhy po společnosti Carillion nakonec částečně sanovali daňoví poplatníci.

Nové návrhy britské vlády útočí i na dominanci „velké čtyřky“ v oblasti auditu. Do „velké čtyřky“ jsou řazeny společnosti Deloitte, EY, KPMG a PwC, které auditují drtivou většinu klíčového byznysu. Nově by však mělo docházet k výraznějšímu využívání menších auditorských společností. Navíc „velká čtyřka“ v Londýně bude muset oddělit auditní a manažerské poradenství.

Otázkou zůstává, jaké dopady nové regulace přinesou? V londýnské City se začíná hovořit o dalším úprku firem směrem do Evropy. K tomu již došlo v souvislost s brexitem. Ten výrazně pomohl burze v Amsterodamu, která na začátku letošního roku evidovala čtyřikrát větší objem obchodů než obvykle, čímž překonala londýnskou burzu. Mírně si polepšily i burzy ve Frankfurtu nad Mohanem a v Paříži.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena