Máte investice v amerických dolarech? Na tohle si dejte pozor

Americký dolar, dlouhá léta symbol stability globálního finančního systému a zároveň světová rezervní měna, prochází letos poměrně bouřlivým obdobím. Od letošního ledna jeho hodnota klesla na tříleté minimum, což v procentuálním vyjádření znamená ztrátu deseti procent.
Americký dolar, dlouhá léta symbol stability globálního finančního systému a zároveň světová rezervní měna, prochází letos poměrně bouřlivým obdobím. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Americký dolar, dlouhá léta symbol stability globálního finančního systému a zároveň světová rezervní měna, prochází letos poměrně bouřlivým obdobím. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za tímto poklesem stojí tradičně širší ekonomický kontext, který investoři neustále sledují, a který je přivádí k zásadní otázce: Jak to ovlivní mou investiční strategii a mám své portfolio nějak upravit? Pokud byste se chtěli podívat na konkrétní faktory ovlivňující vývoj ceny amerického dolaru podrobněji, zjistíte, že jde o kombinaci robustnosti americké ekonomiky a politických rozhodnutí.

Změny v rámci makroekonomických ukazatelů jsou reportovány pravidelně, a zároveň jsou pod důkladným dohledem Federálního rezervního systému, který může v případě potřeby operativně zasáhnout a potenciální rizika korigovat.

V tuto chvíli jsou však o něco podstatnější právě politické ambice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Deník Wall Street Journal jako první informoval o tom, že Trump svým nejnovějším krokem usiluje o předčasnou změnu na postu předsedy Federálního rezervního systému (centrální banka USA, pozn. red.).

Zdroj: Trading Economics, David Matulay, InvestingFox

Jerome Powell, současný předseda, totiž již delší dobu odmítá snížit úrokové sazby, což americké celní politice příliš neprospívá. Předtím je však důležité zmínit, že Trumpovy ambice zasahují i do fiskální stability Spojených států. Plánované daňové změny by v plném rozsahu mohly zvýšit federální dluh o 2,5 bilionu dolaru.

Dopady na americké spotřebitele

Na první pohled se může zdát, že jde pouze o záležitost v pozadí, kterou běžný Američan ani nezaznamená – opak je však pravdou. Pokud bude oslabení dolaru pokračovat i v dlouhodobějším horizontu, přímému dopadu na každodenní život se nelze vyhnout.

Například cestování mimo území USA se pro domácí obyvatele stane mnohem nákladnější záležitostí. Na druhou stranu, prodejci sídlící mimo Spojené státy, kteří však na tomto trhu působí, budou po zjištění, kolik za svoje produkty obdrží po zpětném přepočtu na eura, nuceni zvýšit své ceny.

Samozřejmě, změny přinášejí i určitá pozitiva. Export amerických výrobků se stane konkurenceschopnějším, protože nižší ceny v zahraničních měnách mohou přímo podpořit poptávku po amerických produktech.

To může mít dlouhodobý vliv na růst americké výroby – tedy na naplnění Trumpovy snahy o posílení pozice Spojených států. Na druhé straně ale zůstává riziko ohrožení trhu práce, který by v důsledku případného poklesu zahraniční investiční aktivity mohl oslabit. V současnosti se míra nezaměstnanosti v USA pohybuje na úrovni 4,2 procenta.

Výhled pro investice

Již v úvodu jsme naznačili, že investoři si závažnost situace velmi dobře uvědomují a zároveň hledají způsob, jak ji využít ve svůj prospěch. Nepochybně je možné identifikovat vícero specifických rizik, ale historie nás učí, že najít období, kdy by bylo tržní prostředí zcela bez negativních vlivů, je prakticky nemožné.

Vzhledem k tomu je pro prozíravé investory rozumné část kapitálu přesunout do aktiv, která by diverzifikovala jejich portfolio z hlediska měn či geografického původu. Na závěr lze dodat, že z investičního hlediska zůstávají Spojené státy i nadále silnou cílovou destinací.

Autor je analytik InvestingFox
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek