
Jen hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) loni navštívilo 5,5 milionu lidí. Nejnavštěvovanějšími byly Český Krumlov, Lednice a Hluboká. Nejsilnějším měsícem byl červenec, v němž památky navštívilo bezmála 1,3 milionu zájemců.
Českokrumlovský areál si prohlédlo přes 400 tisíc lidí, zámek v Lednici se této hranici blíží. Téměř 300 tisíc lidí zavítalo na Hlubokou, hrad Karlštejn zaznamenal přes 200 tisíc návštěvníků. Hranici 100 tisíc návštěvníků ročně překonaly rovněž další památkové objekty: Valtice, Kroměříž, Konopiště, Sychrov, Křivoklát, Bouzov, Trosky, Buchlovice a Telč.
Je fakt, že památkáři třeba v Českém Krumlově občas skřípou zuby, protože obří návštěvnost zároveň dává historickým objektům a věcem v nich pořádně zabrat. Udržet na uzdě některé lidi navíc není nijak snadné. Jenže uzavřít se před okolím také nejde.
„Lidi se někdy chovají hůř než zvířata. Sahají na věci nevyčíslitelné hodnoty, lezou, kam nemají, ve snaze udělat si co nejvíce poutavé selfie, sedají si na nábytek, dokonce někteří se snaží si něco i odnést,“ říká člen správy zámku v Českém Krumlově.
Hrady a zámky zároveň vydělávají. Za minulý rok činily výnosy hradů a zámků ve správě NPÚ 572 milionů korun.
Na hradech se to už naučili. Příkladem je třeba hrad Kašperk. V podstatě jsou to jen dvě věže a trochu hradeb, jinak nic moc, dalo by se říci. Ale co věž, to samostatně placený okruh, a ještě přidávají noční prohlídky. Ty jsou předem zcela beznadějně vyprodané. Není divu. Mají atmosféru, protože organizátoři při prohlídce sehrají divadlo.
A tak za víkend rodina se dvěma dětmi, když chce vidět všechno, zaplatí jen na hradě i dva tisíce. Jsou to ale smysluplně vynaložené peníze: Na tyto výlety pak děti stejně nejvíce vzpomínají, když stříleli z luku na nádvoří nebo když je postrašila postava „matky přírody“. Podobně osobité prohlídky lze také zažít například ve Velharticích.