
Analytik Moody’s Investors Service Heiko Peters v rozhovoru pro agenturu Bloomberg v pátek dále uvedl, že Česko těží z toho, že se mu dařilo snižovat dluh v době před pandemií. Pomáhá mu také silný bankovní sektor a celkově dobrá makroekonomická odolnost uplynulých let, ba desetiletí.
V porovnání s Maďarskem nebo Polskem pak Česko navíc dle Peterse dlouhodobě provádí věrohodnější a účinnější zásahy jak v oblasti rozpočtové, tak měnové politiky. Disponuje kvalitnější veřejnou správou i soudnictvím. Nedostává se do konfliktu s EU ohledně uplatňovaného právního rámce.
Podle Moody’s veřejný dluh Česka v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) sice příští rok vzroste na desetileté maximum, 45,6 procenta, i tak však zůstane jedním z nejnižších v rámci EU.
To vše, a zvláště pak silná fiskální pozice, tedy právě relativně nízké zadlužení, a kvalitní institucionální řád podle Peterse podporuje nejlepší rating v rámci zemí středoevropského regionu. Česko má podle něj prostor pro dodatečnou fiskální stimulaci v případě, že by udeřila další ekonomická krize.
Zvažovat zhoršení ratingu může Moody’s začít teprve tehdy, pokud Česko bude soustavněji hospodařit s výrazně hlubšími deficity, než jaké se nyní předpokládají, a bude tedy nad očekávání rychle navyšovat svůj veřejný dluh.
Ke zhoršení ratingu by ale mohlo vést také možné vystupňování války na Ukrajině nebo trvalejší výpadky v dodávkách plynu českému průmyslu.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)