Na českém trhu přibývá firem vlastněných Slováky, Poláky či Ukrajinci

V posledních letech na českém trhu výrazně přibylo firem, které patří do vlastnictví slovenských, polských či ukrajinských podnikatelů. Počet těchto společnosti se za posledních sedm roků zvýšil o více než deset tisíc.
Nejvýrazněji přibylo slovenských majitelů, za posledních sedm let o více než pět tisíc. Foto: Pixabay

V České republice existovalo ke konci letošního září necelých 490 tisíc firem. Jak ukazují statistiky společnosti CRIF z posledních let, okolo čtyř pětin z nich mělo české majitele. Zhruba dvacetiprocentnímu podílu zahraničních majitelů dlouhodobě vévodí ruští vlastníci, jejich počet však v posledních letech klesá.

„Faktorů, díky kterým je mezi zahraničními vlastníky nejvíce těch z Ruska, je více. Od historické souvislosti přes nízkou jazykovou bariéru. Při bližším zkoumání této podnikatelské základny ale zjistíme, že 43 procent ruských firem v Česku nevytváří žádné podnikatelské aktivity,“ uvedla Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode.

PSALI JSME:
Česko nebo Slovensko? Kde je více podnikatelských subjektů a jak si vedou?

Významný je podle Štěpánové také fakt, že prostřednictvím podnikání Rusové mohou získat dlouhodobé povolení k pobytu. ČR pak také může sloužit jako brána pro vstup na trhy EU.

Zatímco počet ruských majitelů v posledních letech spíše klesá, vysoký nárůst naopak zaznamenali vlastníci ze sousedských slovanských zemí. Nejvýrazněji přibylo slovenských majitelů, za posledních sedm let o více než pět tisíc. Kromě Slováků udělali největší vzestup také Ukrajinci, jejichž podniků zde přibylo přes dva a půl tisíce, a Poláci. V jejich případě to bylo o necelé dvě stovky firem méně.

„U polského a slovenského kapitálu může jít o logickou snahu využít vzájemné blízkosti ekonomik a snahy těžit z potenciálu většího trhu. Česká republika má nejvyšší rating ze všech postkomunistických zemí od všech hlavních ratingových agentur, takže tok kapitálu naším směrem je logický. S nízkým zadlužením, vysokou mírou stability a fungujícím právním prostředím jsme dobré místo pro investice,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Zdeněk Rosenberg.

PSALI JSME:
Rumunské rekordy v ČR: „Skokani pětiletky“ i špatná platební morálka

Důvody, proč zahraniční vlastníci působí v českých firmách, mohou být podle odborníků různé. „Vedle zájmu otevřít filiálku či snahy tuzemských firem získat silného zahraničního partnera s majoritním podílem to mohou být i investiční pobídky, geografická výhodnost, určitá míra stability, bezpečnosti nebo v posledních letech ekonomická migrace,“ vysvětlila Štěpánová.

Podle analytika Štěpána Hájka ze společnosti Bossa by měl počet zahraničních vlastníků českých firem v budoucnu dále růst. „Dosavadní politika vlastníků českých firem ze zahraničí žádné výraznější změny nepřinesla a dá se očekávat, že jejich počet bude dále růst. Ovšem zatímco roste počet společností ovládaných zahraničními vlastníky, objem základního kapitálu klesá v posledních letech o desítky miliard ročně. Právě zahraniční kapitál je přitom pro Česko zásadní, jeho další pokles se v tak budoucnu může ukázat jako problém,“ uzavřel analytik.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB