Na koruně se negativně odrazil nárůst geopolitických rizik

Česká koruna v tomto týdnu mírně ztrácela. Proti euru oslabila v jeho průběhu o zhruba 0,2 procenta na pátečních přibližně 24,44 koruny za euro. Na trzích byl zjevný nárůst rizikové averze spojený se zvýšenými geopolitickými riziky, především v souvislosti s děním na Ukrajině. Euro k dolaru tak oslabilo během týdne o poměrně výrazných 1,5 procenta.
Česká koruna v tomto týdnu mírně ztrácela. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mimo odklonu od rizikovějších aktiv pomohlo americké měně také středeční zasedání Fedu, jehož výsledek indikuje první zvýšení tamních sazeb v březnu. Výnos amerického desetiletého dluhopisu se tak v průběhu týdne zvýšil o zhruba deset bodů nad 1,8 procenta. Negativní sentiment vůči rozvíjejícím se trhům dopadl na celý středoevropský region.

To se projevilo především na polském zlotém, který oproti euru ztratil asi procento ze své hodnoty. Maďarský forint nakonec uzavíral týden poblíž svých pondělních úrovní, když mu pomohlo rozhodnutí maďarské centrální banky. Ta v úterý zvýšila základní úrokovou sazbu z 2,4 na 2,9 procenta, zatímco se čekal nárůst pouze o 30 bazických bodů.

Podobně z nárůstu tržních sazeb těžila také česká koruna. S blížícím se zasedáním České národní banky (ČNB), které se koná příští týden ve čtvrtek, trh po předchozím mírném poklesu obnovoval sázky na další utažení měnové politiky. Trh nyní sází spíše na zvýšení o 50 bazických bodů, my si však myslíme, že to bude o 75 bazických bodů.

Narůstající pnutí mezi Západem a Ruskem se odráží také v pokračujícím růstu energetických komodit. Cena ropy Brent v tomto týdnu prolomila hranici 90 dolarů za barel. Akciové trhy se po předchozím výrazném poklesu v tomto týdnu zhruba stabilizovaly. Americký index S&P 500 je však stále ve srovnání s koncem loňského roku o zhruba deset procent níže.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena