
Podobně dobře je na tom Jihomoravský kraj, kde podíl ohroženého dluhu činil 1,35 %, a Středočeský kraj s 1,38 %. Obyvatelům Pardubického kraje nejrychleji ubývá ohrožený dluh, a to o 14,4 %. Druhé nejvýraznější zlepšení bylo v Karlovarském kraji (o 13,2 %) a v Ústeckém kraji (o 12,7 %).
„Současná ekonomická konjunktura se pozitivně promítá do schopnosti lidí splácet své úvěry. Dobrá zpráva je, že situace s ohroženými úvěry se nejrychleji zlepšuje v krajích, kde je jejich podíl na dluhu nejvyšší,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
Pokud jde o spotřební úvěry, zde si opět nejlépe vedou obyvatelé metropole, kde podíl klientů s ohroženým krátkodobým dluhem činil 8,19 %. „Praha vede také ve splácení úvěrů na bydlení, pouze jeden klient ze sta má se splácením takového úvěru problémy,“ doplňuje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.
Dlouhodobé úvěry na bydlení také spolehlivě splácejí obyvatelé Jihočeského, Jihomoravského, Pardubického, Plzeňského, Středočeského kraje a kraje Vysočina – ve všech těchto krajích mají potíže s jejich splácením méně než dvě procenta klientů.
Bohužel ale trvá trend, kdy se problematické regiony republiky udržují vysoko ve statistikách ohrožených dlouhodobých i krátkodobých úvěrů. Například v Karlovarském kraji nesplácí řádně své úvěry na bydlení 3,47 % klientů, u úvěrů na spotřebu je to 15,42 %. V případě Ústeckého kraje jsou ohroženy úvěry na bydlení u 3,31 % klientů a úvěry na spotřebu dokonce u 16 procent klientů.