
Z jedné zahrady u rodinného domu v Černošicích u Prahy zní zvučná italština. „No jo, půl rodiny žije v Itálii, kde jsou i propojení manželsky, a teď sem přitáhli. To jim teda pěkně děkuju, aby to ještě tady trousili. Kopla bych je… Tak proč si v té Itálii nezůstali, když tam šli za lepším?“ hartusí rázná sedmdesátnice. Bojí se o svoji starší kamarádku, která zápolí s chronickým astmatem.
„Moji nejbližší příbuzní přijeli z Itálie ještě před tím nejhorším peklem, jsou tu už měsíc,“ říká přes plot rozpačitě paní domu, kam směřují nepřátelské pohledy. „Všichni jsme zatím zdraví, tak snad to vydrží,“ říká opatrně a soustředěně ryje v záhonu. Je vidět, že si je okolní nevraživosti vědoma.
„Jo, jsou v pohodě, nikam tady po okolí moc nechodí, vyjíždějí jen autem. Děti se jen proběhnou po zahradě. Přece je nebudeme lynčovat, to by přece udělal každý, že by stáhl rodinu dohromady. I když je u nás asi lepší zdravotnictví než v Itálii, a opatření přišla o něco rychleji, tak si ale stejně asi moc nepomohli, když už vláda vyčleňuje pro budoucí nakažené rovnou dvě nemocnice,“ glosuje poměry jeden ze zdejších domkařů.
Bez roušky, ale s pivem v ruce
Rodina s italskými příbuznými, jak jsme zjistili na místě, je rozumná. Jenže mnozí na nějaký přístup a ohled k druhým vysoka kašlou. Třeba hned nedaleko od rodinného domu, o kterém byla řeč, se před jednou menší hospodou ještě včera odpoledne dobře bavil v těsném hloučku tucet místních. Většina bez zakrytých úst zvesela popíjí pivo prodané přes dveře, informoval včera server Novinky.cz.
„Roušku měl jen jeden a shlukli se, jako by se nechumelilo. Jeden z nich kašlal tak, až někteří místní domkaři vyhlíželi, co se to tam děje, když má být vše zavřené a lidé si od sebe mají držet odstup a jen se projít se psem. A před hospůdkou najednou veselí jako za starých časů,“ potvrdil redakci portálu FAEI.cz autor článku, reportér deníku Právo, Jindřich Ginter.
„No a co? Vždyť ta středočeská hygienička a ředitel Bulovky stejně sestrám napsali, že roušky jsou k ničemu. Tak co nás tady bude někdo buzerovat,“ hřímal podle něj jeden z borců bez roušky, zato však s pivem v ruce.
Většina se chová odpovědně, tvrdí starosta
„Probíhá tu neuvěřitelná vlna sounáležitosti a odpovědnosti. Lidé vyrábějí roušky pro své okolí, máme už mnoho desítek dobrovolníků,“ komentoval včera na svém facebookovém profilu článek starosta Filip Kořínek s tím, že naprostá většina lidí se v sedmitisícovém městě chová zodpovědně.
„Včera jsem jela do lékárny ve Vráži a na plácku před Tescem asi deset lidí bez roušek, na parkovišti další… Ze mě s hadrem přes hubu měli akorát srandu. Nutno ale dodat, že krom personálu v lékárně jsem viděla ještě další dva lidi s rouškou,“ popsala na starostově profilu svou zkušenost Jitka Husáková. „…v tomto případě také nehodnotím novinařinu, ale fakt, že se to děje a osobně jsem toho byla svědkem, jinak bych článek ani nesdílela,“ napsala Erika Růžičková.
Na facebooku zareagovala i místostarostka Černošic Daniela Göttelová: „Radnice funguje na jedničku. Ale – opravdu chodí venku pár lidí, kteří byli v Itálii a na karanténu kašlou a ohrožují své spoluobčany. Chtěli bychom, aby to bylo dokonalé, ale neobelhávejme se. Není totalita, je to naše osobní zodpovědnost. Zákon taky nezruší zloděje a vrahy jen tím, že je ve sbírce zákonů.“
Roušky, anebo jiná ochrana obličeje, jsou od půlnoci ze středy na čtvrtek podle vládního nařízení povinné.