
Příběh sell America se tak ani po relativním zklidnění situace na frontě obchodních válek, kde máme pravděpodobně to nejhorší (z hlediska výše tarifů, pozn. aut.) již za sebou, prozatím nevyčerpal. Pozornost trhů se totiž přesouvá z obchodních záležitostí na americkou rozpočtovou politiku.
Po snížení amerického ratingu agenturou Moody’s jde zejména o fiskální balíček prezidenta Trumpa, který aktuálně projednává Sněmovna reprezentantů, ve které drží republikáni těsnou většinu. Ambiciózní balíček slibuje primárně prodloužení daňových úlev, které Donald Trump prosadil již během svého prvního funkčního období. Nepůjde však o nic levného.
Odhady hovoří o zvýšení amerického dluhu o zhruba tři biliony dolarů v následující dekádě. Už nyní přitom činí federální dluh 124 procent hrubého domácího produktu (HDP) a samotný deficit téměř sedm procent HDP.
Jinými slovy, trhy znervózňuje otázka udržitelnosti amerického vládního dluhu v situaci, kdy je na stole drahé snížení daní, ale jen relativně málo úsporných opatření. Aktivita DOGE pod kuratelou Elona Muska v tomto ohledu žádný velký posun navzdory velkohubým prohlášením doposud nepřinesla.
V příštích dnech se proto vyplatí sledovat nejen debatu o Trumpových daňových škrtech v Kongresu, ale zejména reakci amerického dluhopisového trhu. Ten vypadá přinejlepším „nakřáple“ a na dlouhém konci výnosové křivky se zabydlela riziková přirážka.
Dluhopisový trh může být zároveň tvrdým limitem pro Trumpovu rozpočtovou politiku, jako jsme viděli v roce 2022 ve Velké Británii (tzv. Liz Truss moment). Navíc Donald Trump se už jednou nechal bondovým trhem usměrnit, když po rychlém nárůstu výnosu zjemnil svou celní politiku.
Stane se to znovu? Těžko říct, protože synonymem pro druhé funkční období Donalda Trumpa je nejistota. V Americe se ale každopádně hraje nebezpečná hra, která může spustit další vlnu turbulencí.
Autor je hlavní ekonom ČSOB Private Banking
(Redakčně upraveno)