Nervózní trhy. Inflace, cla a hledání bezpečí

Finanční trhy byly minulý týden značně rozkolísané. Výnosy britských státních dluhopisů (tedy kolik stát musí platit za půjčky, pozn. aut.) vystoupaly na nejvyšší úroveň od 90. let, v USA pak vyskočily ještě víc. Důvodem je přetrvávající inflace a rostoucí napětí v mezinárodním obchodě.
Výnosy britských státních dluhopisů vystoupaly na nejvyšší úroveň od 90. let, v USA pak vyskočily ještě víc. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Výnosy britských státních dluhopisů vystoupaly na nejvyšší úroveň od 90. let, v USA pak vyskočily ještě víc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Investoři přestávají věřit dlouhodobým dluhopisům a hledají bezpečnější způsoby, kam uložit peníze – například na spořicí účty s vyššími úroky, do akcií firem, které vyplácejí dividendy, nebo do společností s pevnými příjmy, zejména v odvětvích, jako je zdravotnictví a obrana, která bývají stabilní i v krizích.

Donald Trump ohlásil nové clo na čínské zboží – až 145 procent. Je to jasný signál, že Spojené státy se stále víc uzavírají před zahraniční konkurencí. Některé velké technologické firmy, jako Apple nebo Nvidia, sice unikly, ale například automobilka Jaguar Land Rover nebo herní gigant Nintendo už takové štěstí neměly.

Pozornost se opět obrací i na měny. Čína záměrně oslabila svou měnu (jüan), aby snížila dopad nových cel. V Británii naopak pokles cen dluhopisů pomohl akciím, protože se zvyšuje šance, že centrální banka sníží úrokové sazby.

Hlavní sdělení pro investory je jasné: Sázejte na odolnost, pružnost a investice, které zvládnou i výkyvy na trhu.

Autorka je globální tržní analytička společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek