Nízký PMI průmyslové aktivity již dále neklesl

Názor
Navzdory obavám trhu z pokračujícího poklesu tuzemského PMI indexu (index nákupních manažerů, pozn. red.) průmyslové aktivity k jeho dalšímu snížení nedošlo. Květnová hodnota PMI setrvala na dubnové úrovni ve výši 42,8 bodu. Tržní konsensus počítal se zhoršením na 41,5 bodu, my jsme se dokonce obávali 41,02 bodu.
Producenti čelí slabé poptávce, a tedy klesajícím objednávkám. Nové zakázky klesají již 15 měsíců v řadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I když index tedy překvapil pozitivně, důvod k velkému jásotu to není. Z hlediska struktury indexu je patrný pokles produkce, který byl nejprudší od února (připomeňme, že to byl měsíc uzavírek v tuzemských automobilkách kvůli nedostatku výrobních komponent, pozn. aut.).

Producenti čelí slabé poptávce, a tedy klesajícím objednávkám. Nové zakázky klesají již 15 měsíců v řadě. I když v květnu ve srovnání s dubnem o něco méně. Podle firem je slabá poptávka důsledkem předchozího zdražení na straně vstupů a celkově náročnějších ekonomických podmínek.

Pokračuje pokles tlaku na dodavatele, což koresponduje se zlepšující se situací v globálních výrobních řetězcích.

Producenti mají tendence snižovat skladové zásoby, zároveň nejsou příliš ochotní navyšovat objemy vstupů. Výrazně se zkrátily dodací lhůty. Horší prodeje v konkurenčním prostředí tlačí na pokles cen, který je patrný na vstupech i výstupech.

Pokud jde o výhled, ten podle respondentů zůstává relativně optimistický pro období nadcházejících 12 měsíců, i když úroveň důvěry se držela pod dlouhodobým průměrem. My předpokládáme, že PMI index se díky postupnému promítání levnějších vstupů bude opatrně zlepšovat již v nadcházejících měsících.

Letošní celoroční růst průmyslové produkce předpokládáme o 1,7 procenta po 2,6 procenta vykázaných za loňský rok. Znatelnější oživení přinese až rok 2024, kdy počítáme se vzestupem o 4,2 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Český zpracovatelský průmysl trápí pokles zakázek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.