
Tradiční konference INSPO, věnovaná pomůckám, aplikacím a programům usnadňujícím život lidem s nejrůznějším zdravotním postižením letos postoupila na novou úroveň. Posunuli ji na ni především zahraniční účastníci, jako Jaume Cunill ze Španělska, nebo Omer Elad z Izraele. Nijak nevadilo, že akce uskutečněná 7. dubna byla letos zaměřená především na kompenzaci zrakového handicapu.
Jaume Cunill prezentoval malou krabičku The Box One4ALL. Ta je díky svým senzorům schopná získávat a analyzovat informace z okolí a předávat je uživatelům prostřednictvím jejich chytrého telefonu. Krabička umožňuje čtení barev, měření teploty předmětu na dálku (například teplotu trouby či oleje při vaření) nebo měření tělesné teploty. Mimo jiné také umí v několika vteřinách označit jakýkoli typ předmětu, identifikovat předměty jednotlivých členů rodiny, zaznamenávat pokyny k používání nebo třeba rozpoznat počáteční a konečné datum doby užívání léku a jejich dávkování. V práci pak umožňuje identifikovat složky, CD a další předměty.
UFO NA TŘI KLIKY
Druhý přístroj, jež mohli účastníci obdivovat, byl Universal Finder One (UFO). Toto malé zařízení napojené na chytrý telefon umožňuje lokalizovat lidi, vytvářet hrací plochy, identifikovat místa a vůbec poprvé také tvořit řešení na míru přesně podle potřeb uživatele, a to na pouhá tři kliknutí.
Omer Elad předvedl OrCam MyEye, což je světově nejpokročilejší nositelné zařízení, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké a pro lidi s poruchami čtení. Umožňuje okamžité a diskrétní přečtení tištěných či digitálních textů z jakéhokoli povrchu, rozpoznávání totožnosti osob a identifikování produktů, barev a bankovek. Celé zařízení je uloženo v obalu o velikosti prstu, který se magneticky připíná na jakékoli brýle. Uživatel si může snadno věci přečíst tak, že na ně ukáže prstem, nebo se dotkne zařízení. Přístroj mu text přečte prostřednictvím miniaturního reproduktoru.
TUZEMSKÉ NOVINKY
Novinky ovšem představili i zástupci tuzemských společností. Například Filip Maleňák, který informoval o novinkách v aplikaci Záchranka. Ta vedle propojení se systémem Horské služby aplikace již umožňuje i textovou komunikaci neslyšící osoby s operátorem linky 155.
Radka Majerová z Evropského centra jazykové rehabilitace zaujala v sekci o vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením prezentací rehabilitačně komunikačního softwaru pro nemluvící lidi VoCoN.
Na konferenci zaznělo celkem 23 přednášek a 33 organizací předvedlo širokou škálu pomůcek, aplikací, programů a projektů zkvalitňujících život lidem s různým zdravotním postižením. Řada z nich byla uvedena v premiéře. Například společnost TextCom představila telefonický hovor s online simultánním přepisem mluvené řeči, český start-up Naviterier oficiálně pustil na trh speciální navigaci pro chodce se sníženou schopností orientace a pohybu a společnost RTI předvedla první rozhlasový přijímač pro digitální rozhlas určený především pro nevidomé a zrakově postižené.