Po určité stagnaci v předchozích dvou letech začal opět narůstat počet nových exekucí. Navzdory tolika programům na podporu finanční gramotnosti. Asi to nebude jen o ní, ale i o tom, že mnozí lidé prostě nemají na to, aby zaplatili vše, co mají.

Celkem bylo v prvním pololetí 2017 nařízeno 355 774 nových exekucí, což je o sedm procent více než v předchozím pololetí, a meziročně o tři procenta více.
Nejvíce jich bylo nařízeno v Praze, kde došlo k 17procentnímu nárůstu oproti konci minulého roku. Dále v Ústeckém kraji a kraji Středočeském. Nejméně již tradičně na Zlínsku a Vysočině. V Jihočeském kraji počet nově nařízených exekucí o dvě procenta klesl.
Celkový počet běžících exekucí se zvýšil o zhruba 10 tisíc řízení oproti konci roku 2016, tedy na 4 464 000. Počet osob v exekuci rovněž mírně vzrostl.
„Zajímavé je, že povinných fyzických osob je v zásadě stejně, zatímco počet povinných osob právnických osob se zvýšil o 2 000, tedy o dvě procenta,“ uvedla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.
Co se v pololetním porovnání ale nezměnilo, a co jen potvrzuje, že se situace nadále nezlepšuje, jsou tzv. vícečetné exekuce. I v polovině roku 2017 statistiky potvrzují, že 49 procent povinných má na sebe vedeno čtyři a více exekucí; 17 procent dokonce deset a více exekucí.
Počet nových exekucí narůstá, zato počet exekutorských úřadů klesá, úřady se nedaří obsazovat, protože být exekutor už není taková zlatá žíla jako ještě před pěti a více lety.