Až 150 tisíc korun ve formě příspěvku na pořízení fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 4000 kWh za rok je letošní novinkou programu Nová zelená úsporám (NZU). Také zažádání o příspěvek od státu má být jednodušší. Státní fond životního prostředí (SFŽP) spustil nový web a zájemci zde najdou všechny potřebné informace na jednom místě.

Fotovoltaický systém s uvedeným výkonem je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce vhodný u domácností s větší spotřebou energie, jako jsou vícegenerační domy nebo rodiny s dětmi. „Vyrobenou energií je možné vytápět dům, ohřívat vodu i dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů. Přebytky energie se akumulují a mohou posloužit například na dobití elektromobilu,“ popsal možné využití.
Další změnou jsou oproti minulosti větší výhody pro ty, kdo se zároveň rozhodnou pro výměnu kotle za ekologicky šetrnější a budou na ni čerpat kotlíkovou dotaci. Tito lidé získají navíc speciální bonus až do 40 000 korun. Tento bonus se ale týká jen žádostí podaných ode dneška. O příspěvek na fotovoltaiku však mohou žádat i lidé, kteří si už tento systém v minulosti s podporou státu pořídili a nyní ho chtějí rozšířit.
„Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel. Žadatel si tedy může požádat letos na podzim o kotlíkovou dotaci a třeba na jaře příštího roku o dotaci na zateplení. Po dokončení projektu mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak i bonus za výměnu kotle,“ uvedl v médiích ředitel SFŽP Petr Valdman.
Novinkou na webu je zejména databáze specialistů, jak uvedla tisková zpráva NZU. Obsahuje stovky kontaktů na odborníky, dodavatelské a realizační firmy, kteří pomohou s přípravou a provedením rekonstrukce či stavby domu z programu Nová zelená úsporám. Vyhledávat se v ní dá podle oboru i místa působnosti, žadatelé zde najdou kontakty na dodavatele ve svém nejbližším okolí. Naleznou zde také zpracovatele energetického posudku, projektanty, architekty, poradenské firmy, technický dozor či dodavatele stavebních prací.