
Meziročně v květnu rostl vývoz více než dovoz, poprvé po třech měsících. Pozitivní vliv na obchodní bilanci má meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 6 mld. Kč), nicméně meziročně pozorujeme pokles výroby osobních automobilů. V květnu se meziměsíčně výroba nových vozidel snížila o 0,2 procenta.
Pokud srovnáme období meziročně úhrnem od začátku roku do konce května, výroba osobních automobilů klesla o 6,3 procenta (tj. o 40 755 vozů), což se dříve či později projeví v bilanci zahraničního obchodu. Na straně druhé se zvyšuje podíl výroby elektromobilů na celkové výrobě aut (od ledna do května úhrnem meziročně o 134,6 %, pozn. aut.), který byl v květnu 19,4 procenta.
Toto zvýšení je dáno také extrémně nízkou srovnávací základnou z minulého roku. Zmenšil se deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými produkty o 2,8 miliardy korun, stejně jako schodek obchodu s rafinovanými ropnými produkty.
Již za pár dní, ve středu 9. července, se dozvíme, zda dojde k dohodě USA a EU ohledně recipročních cel. Americká reciproční cla byla oznámena 2. dubna ve výši 20 procent, nicméně americký prezident Donald Trump záhy Evropské unii pohrozil navýšením těchto cel až na 50 procent.
Jak celá situace dopadne a zda budou cla skutečně platit, lze velmi těžko předvídat. Připomeňme, že v současnosti na dovoz zboží z EU platí americká reciproční cla ve výši deseti procent, v platnosti zůstávají 25% cla na automotive a 50% cla na hliník a ocel.
Export do Spojených států amerických tvoří v rámci českého vývozu pouhá tři procent, nicméně lze předpokládat, že negativní dopad zavedení a zmatku kolem amerických cel se do bilance českého zahraničního obchodu s největší pravděpodobností propíše přes Německo.
Z důvodu poklesu cen energetických komodit klesá hodnota dovozu ropy a zemního plynu. Schodek obchodu s ropou a zemním plynem se zvýšil o 2,1 miliardy korun.
Vzhledem k tomu, že se o víkendu země ze skupiny OPEC+ dohodly na urychlení navýšení těžby ropy již od srpna na 548 tisíc barelů denně, je pravděpodobné, že pohonné hmoty by mohly zlevnit již tento měsíc. K pondělku na burze klesla cena ropy z pátečních 68,78 na 68,03 USD/barel.
V květnu se meziročně nejvíce zvýšil vývoz na Filipíny (+63 %), do Norska (+56 %), Dánska (+48 %) a na Ukrajinu (+42 %). Avšak výrazná změna je dána malým podílem na celkovém vývozu.
O více než čtyři procenta se meziročně zvýšil vývoz do Německa a Polska. V květnu se zvýšil přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU o 4,2 miliardy korun, deficit obchodu se státy mimo EU poklesl o 0,7 miliardy korun.
Autorka je analytička Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)