
V příštím týdnu je třeba počítat se zdražením pohonných hmot v rozsahu zhruba 20 haléřů na litr. Důvodem je hlavně vzestup cen ropy na světových trzích, který v posledních dvou týdnech odpovídá zhruba 4,5 procenta.
Tento nárůst se odehrál zejména kvůli zmírnění napětí v obchodním vztahu USA a Číny, kdy si obě země vzájemně razantně snížily uvalovaná cla. Investoři tak nyní věří, že obchodní válka dvou největších ekonomik světa nebude mít zvláště vyhrocenou podobu, což zlepšuje výhled globální ekonomiky, tedy i tlačí výše vyhlíženou poptávku po ropě.
Popsaný růst cen však nelze přeceňovat. Češti řidiči se nemusejí obávat výraznějšího, ani vleklejšího růstu cen pohonných hmot. Vývoj cen ropy totiž čelí poměrně silnému „protivětru“. Z více důvodů. Jedním z nich je aktuální dění v USA.
Prezident Donald Trump navrhuje daňové škrty, které by vedly k dalšímu bobtnání amerického rozpočtového schodku. Výnosy amerických vládních dluhopisů tak zůstávají poměrně vysoko. Například výnosy těch třicetiletých setrvávají nad hodnotou pěti procent.
To svědčí o navýšených inflačních očekáváních a nejistotě stran budoucnosti a investic v ní, která podvazuje výkon nejen akcií v USA, ale i poptávku po ropě. Daří se naopak bezpečným útočištím, jako je zlato, nebo nejrozšířenější kryptoměně, bitcoinu, jenž překonal historický cenový rekord, když se prodával takřka za 112 000 dolarů.
Další zlevnění paliv v Česku by mohlo způsobit také přiblížení jaderné dohody Trumpovy administrativy s Íránem. Možnou novou dohodu s USA ale Teherán tento týden zatím dosud nejdůrazněji odmítl.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)