
Za zdražováním stojí reakce pumpařů na útoky v Saúdské Arábii, které vedly ke zvýšení ceny ropy. Ropa Brent se aktuálně obchoduje kolem 64 dolarů za barel. Cena by po obnovení dodávek saúdskoarabské ropy na světové trhy mohla klesnout na původní úroveň. V současnosti je však ropa dražší kvůli rizikové přirážce, protože investoři nevědí, jak se situace na Blízkém východě bude dál vyvíjet. Je možné, že Saúdská Arábie provede odvetná opatření, která mohou současnou situaci vyhrotit. Toto riziko trhy oceňují přirážkou kolem čtyř až pěti dolarů za barel ropy.
Čeští pumpaři se situace v Saúdské Arábii snaží využít k navýšení svých marží, přestože vzhledem k zásobám by se situace na ropném trhu zatím neměla projevovat v koncových cenách. Podobnou situaci jsme v nedávné době zažili při dovážení znečištěné ropy z Ruska. Tehdy rovněž neexistovaly silné důvody ke zdražování paliv, přesto se tak na čerpacích stanicích dělo.
Růst cen pohonných hmot může ovlivňovat i měnový trh. Aktuálně se jeden dolar prodává za 23,42 koruny. Ještě na konci června šlo přitom dolar koupit za 22,36 koruny. Výrazné oslabení kurzu koruny vůči dolaru vede k prodražování dovozu, což se týká i ropy a pohonných hmot. Na měnovém trhu jsme v situaci, kdy se přenastavují úrokové sazby v ekonomikách, což může vyvolat další pohyby v kurzech. Pro další vývoj cen paliv bude důležité sledovat, jak se kurzy jednotlivých měn budou vyvíjet.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)