Politická krize v Hongkongu přerůstá v krizi ekonomickou

Již deset týdnů trvající masivní protesty v Hongkongu nabývají bezprecedentní povahy. Území kvůli demonstracím hrozí závažné ekonomické zpomalení. Politická krize tam zkrátka může v krajním případě vyvolat dokonce i krizi ekonomickou. To by kromě jiného ohrozilo plány tuzemské skupiny PPF na primární úpis akcií Home Creditu právě na hongkongské burze.
Hongkongské letiště má klíčový význam pro celou ekonomiku teritoria. V loňském roce odbavilo takřka 428 tisíc letů. Jde o nejrušnější letiště v Asii a o největší světové letiště z hlediska nákladní přepravy. Foto: Depositphotos.com

Protesty zašly tak daleko, že musely být zrušeny stovky letů z hongkongského letiště. Protestující v uplynulých dnech pronikli do letištního areálu a včera zaplavili jeho terminály. Úřady se tak rozhodly provoz na letišti omezit a lety zrušit. Kanadský či australský premiér vyjádřili značné znepokojení nad situací a vyzvali Čínu, pod jejíž správu Hongkong spadá, aby k situaci přistupovala uvážlivě. Čína protestující přirovnává k teroristům, což australský premiér explicitně odmítl.

Hongkongské letiště má klíčový význam pro celou ekonomiku teritoria. V loňském roce odbavilo takřka 428 tisíc letů. Jde o nejrušnější letiště v Asii a o největší světové letiště z hlediska nákladní přepravy. Na hrubém domácím produktu Hongkongu se přímo či nepřímo podílí zhruba pěti procenty. Hongkong představuje hlavní bránu pro investory z celého světa, kteří chtějí dělat obchod s Čínou. Je „domovem“ mimopevninské varianty čínské měny, renminbi, kterou Peking svazuje mnohem méně, než variantu pevninskou.

Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt teritoria propadl mezikvartálně o 0,3 procenta. Hongkongu vážně hrozí recese. V červenci tamní index nákupních manažerů, klíčový předstihový ukazatel, klesl nejníže od března 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Padá objem nemovitostních transakcí a pět měsíců v řadě se propadají maloobchodní tržby.

Důvodem je primárně obchodní válka mezi USA a Čínou a hrozba vážného celosvětového zpomalení, nemalou roli ale hrají právě i probíhající protesty. Třeba horší spotřebitelská nálada v Hongkongu, daná obchodní válkou, umocňuje nespokojenost tamního obyvatelstva se správou teritoria a s Pekingem samotným. V začarovaném kruhu tak tato nespokojenost ústí v demonstrace, které dále stahují hongkongskou ekonomiku.

Investoři se obávají zejména toho, že Peking nakonec použije hrubé síly, aby nastolil pořádek.  Stahují se z burzy, která tak podává nejhorší výkon od první poloviny 80. let, kdy se rozhodlo, že teritorium vejde z britské správy pod správu čínskou. Propad burzy zřejmě povede k tomu, že některé plánované primární emise akcií budou zrušeny nebo odloženy. Může to postihnout i primární úpis akcií Home Creditu, jenž plánuje získat na hongkongské burze až 1,5 miliardy dolarů.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena