Doplatek za léky? Lákavá změna zákona s jednou podstatnou fintou

Poradna

Již za pár týdnů mohou chroničtí pacienti užívající pravidelně nákladné léky očekávat oznámení ze zdravotní pojišťovny o zaslání finanční částky. Od ledna se totiž snížil limit na doplatek za léky v lékárnách pro lidi nad 65 a pod 18 let na 1000 Kč ročně a pro seniory nad 70 let dokonce na 500 Kč. Ta horší část zprávy je, že se velmi pravděpodobně přeplatku nad tuto částku nedočkají.

Od ledna se snížil limit na doplatek za léky v lékárnách pro lidi nad 65 a pod 18 let na 1000 Kč ročně a pro seniory nad 70 let dokonce na 500 Kč. Foto: Pixabay

Důvodem této předpovědi není, že by se zdravotní stav nejstarší a nejmladší generace náhle zlepšil nebo klesly ceny léků. Na vině je však upřesnění zákona, jak se přeplatky počítají a že tedy dosáhnout kýženého vracení peněz není tak jednoduché. Vždyť legislativa o vracení doplatků nad stanovený limit platí již téměř deset let bez větší odezvy, takže nynější snížení je sice milé, ale vyvolává většinou nesplnitelná očekávání.

POMĚŘOVÁNÍ S NEJLEVNĚJŠÍM

Jaká je tedy ta špatná zpráva? Finanční limit 1000 nebo 500 Kč za rok nemůžeme v žádném případě počítat tak, že sečteme vše, co jsme v lékárně utratili. V první řadě se nezapočítávají léky nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. Zjednodušeně jsou to ty, které můžeme koupit volně, bez receptu. Patří mezi ně léky běžně užívané na nachlazení a podobné krátkodobé patálie nebo alergie, tedy vitamíny, doplňky a další preparáty nejčastěji nakupované pro děti.

Především věkové kategorie seniorů jsou při sčítání doplatku omezeny další zákonnou výhradou. Do ochranného limitu pacienta se podle zákona započítávají doplatky na léky částečně hrazené ze zdravotního pojištění jen v té výši, v jaké se doplácí na nejlevnější lék, který obsahuje stejnou léčivou látku a stejný způsob podání (ústně, injekcí). Stejný by měl být i počet tablet a množství léčivé látky v nich obsažené. Podmínkou je, že daný přípravek je na trhu dostupný.

NEBÁT SE ZEPTAT

Kdo si chce hlídat výdaje za léky a dosáhnout na finanční „vratku“, měl by si tedy především v lékárně zjistit, zda existuje levnější alternativa jeho léku. Proč doplácet 120 Kč, když se mi do limitu počítá třeba jen 30?

Seznam léčivých přípravků včetně výše doplatku započitatelného do limitu zveřejňuje na svých webových stránkách ministerstva zdravotnictví (MZ) i Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).  Údaj, kolik se do limitu započítává, je také uveden na účtence z lékárny. Někdy se tam objeví dokonce nula, protože některé léky jsou pojišťovnou plně hrazeny a jen lékař předepsal jinou verzi, tu s doplatkem.

Další možností je tedy domluva s lékařem, zda nemůže předepisovat levnější léky, obvykle od jiného výrobce. Tady není úspěch vždy zaručen, protože někteří lékaři mají ke konkrétním farmaceutickým firmám blíže, než k jiným, a navíc některá generika nejsou zaměnitelná bez rizika zdravotních potíží, zvláště v kombinaci s jinými léky. Také v lékárně mohou pacientovi s jeho souhlasem zaměnit předepsaný lék za levnější, pokud obsahuje stejnou léčivou látku ve stejné síle a počtu tablet a má stejnou lékovou formu a cestu podání.

OSTATNÍ DÁL ZA PĚT TISÍC

Paradoxně „bez starostí“ jsou ostatní věkové skupiny, u nichž se roční limit na doplatky 5000 Kč nezměnil, takže jej dosáhnou pouze skupiny pacientů s nákladnou léčbou. Nebo v případě, kdy předepisující lékař na receptu vyznačí, že předepsaný léčivý přípravek nelze nahradit. Pak se do limitu pacientovi započítává doplatek v plné výši. Toto pravidlo platí samozřejmě pro všechny pacienty.

U lidí do 65 let se do limitu nezapočítávají ani doplatky na předepsané částečně hrazené léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely obsahující léčivé látky určené k podpůrné nebo doplňkové léčbě. Seznam těchto léčivých látek stanoví MZ vyhláškou. Všechny věkové kategorie si tam naopak mohou započítat tzv. regulační poplatky, tedy 90 Kč za pohotovost.

DOPLATEK PŘIJDE AUTOMATICKY

Jen pro ilustraci, od roku 2015, kdy byly zrušeny poplatky u praktiků, v LDN, nemocnicích a lázních, se u největší zdravotní pojišťovny VZP částky za vrácené doplatky pohybují mezi 50 až 60 miliony Kč ročně. Pojištěnci však za léky doplácejí v řádu miliard. Každý si může „stav konta“ průběžně sledovat z Přehledu vykázané zdravotní péče, který pojišťovny poskytují zdarma na pobočkách, nebo v aplikacích on line.

Ale jak postupovat, když člověk přeci jen roční limit překročí? O nic se nežádá, peníze posílá zdravotní pojišťovna automaticky do 60 kalendářních dní po uplynutí čtvrtletí, v němž byl limit překročen. Pokud je překročen v posledním čtvrtletí, pojištěnec dostane peníze nejdéle v únoru příštího roku. Když však limit překročí už v prvním čtvrtletí, až do konce roku se mu vracejí všechny započitatelné platby.

Kdy máte nárok na vrácení doplatků za léky?

  1. Od ledna snížil limit na doplatek za léky v lékárnách pro lidi nad 65 a pod 18 let na 1000 Kč ročně a pro seniory nad 70 let na 500 Kč. Pro ostatní zůstává 5000 Kč ročně.
  2. Do limitu se započítávají regulační poplatky, naopak nezapočítávají léky nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.
  3. Do ochranného limitu pacienta se započítávají doplatky na léky částečně hrazené ze zdravotního pojištění jen v té výši, v jaké se doplácí na běžně dostupný nejlevnější lék, který obsahuje stejnou léčivou látku a stejný způsob podání (ústně, injekcí).
  4. Po překročení ochranného limitu posílá zdravotní pojišťovna peníze automaticky do 60 kalendářních dní po uplynutí čtvrtletí, v němž byl limit překročen.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB