Ukončili jste školu, od základní po vysokou, a ve studiu už nechcete pokračovat? Chcete si naopak vychutnat poslední prázdniny, než nastoupíte prakticky doživotní rituál každodenního zaměstnání? Samozřejmě můžete, jen je třeba i v této situaci myslet na věci méně atraktivní, například na povinnost platit zdravotní a sociální pojištění.

Nejdříve si řekněme, kdo platit nemusí zdravotní pojištění. Především studenti do věku 26 let, kteří soustavně studují některou ze škol akreditovaných ministerstvem školství nebo po prázdninách přecházejí na vyšší stupeň školy. Za ty platí zdravotní pojištění stát. Dále ti, kteří studium ukončili a zaevidovali se jako nezaměstnaní na úřadu práce. A také ti, kteří se po maturitě nedostali na některou z forem navazujícího studia, ale přihlásili se na alespoň jazykový kurs (akreditovaný min. školství) do konce kalendářního roku, v němž odmaturovali.
HÁJENÍ RŮZNĚ DLOUHÉ
Kratší doba hájení se týká studentů po absolvování maturity či závěrečných zkoušek na vyšší odborné škole a je jedno, zda byly úspěšné či nikoli. Za obě skupiny platí stát zdravotní pojištění do konce srpna, ale od září už se tito studenti starají sami až do doby, než se prokáží dokladem o zahájení dalšího studia, nastoupí do zaměstnání nebo se zaevidují na pracáku.
Stát se hned po skončení školy nezaměstnaným však žádná výhra není. Pokud během studia student nepracoval (i zde platí obecné pravidlo 12 měsíců v průběhu posledních 2 let), nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá a vyhne se pouze placení zdravotního a sociálního pojištění.
Ještě méně volna pod křídly státu čeká absolventy vysokých škol, protože za ně zdravotní pojištění platí stát jen měsíc následující po konci studia. Letošní absolventi dosud na prázdninách, kteří složili státní zkoušku v červnu, mají tedy už jen pár dní na návštěvu zdravotní pojišťovny.
A vůbec žádný odklad v placení nemají ti, kteří vysokou či střední školu ukončili z jakéhokoli důvodu předčasně, protože ti se musejí do osmi dní nahlásit své zdravotní pojišťovně a začít odevzdávat zálohy na pojistném minimálně jako osoby bez zdanitelných příjmů (měsíčně 1485 Kč). Rozhodným datem je den, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o vyloučení ze studia, nebo kdy bylo škole doručeno rozhodnutí studenta ve studiu nepokračovat.
PLATÍ SE I V ZAHRANIČÍ
Velice často odjíždějí studenti na zahraniční stáž a není výjimkou, že zapomínají na to, že pokud jde o pobyt kratší než šest měsíců, musejí si doma nadále platit zdravotní pojištění, když je za ně neplatí stát (např. jsou starší 26 let). Při soustavném pobytu nad šest měsíců si hradí zdravotní pojištění už v příslušné zemi, ale před odjezdem musejí tuto skutečnost písemně nahlásit domácí zdravotní pojišťovně a doložit také zahájení plateb. Mimo rámec těchto povinností platí, že i v případě pobytu pod půl roku se vyplatí zajistit si v zahraničí některou z forem komerčního připojištění.
Může se samozřejmě stát, že se po skončení studia stane ze studenta podnikatel, pak si začíná platit zálohy sám, obvykle v minimální zákonem předepsané výši (zdravotní 1906 Kč + sociální 2061 Kč). V případě, že podnikal už v průběhu studia, stát za něj přestává hradit zdravotní pojištění bez ohledu na dosažený věk již při zahájení podnikání.
SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ AŽ S VÝDĚLKEM
Zatímco u zdravotního pojištění platí hranice 26 let u soustavně studujících, u dalšího pojištění platí, že od 18 let student přestává být účasten na důchodovém pojištění a stát jej za něj přestává platit. Neznamená to však, že povinnost hradit pojištění na sociální zabezpečení přechází od plnoletosti na samotného studenta. Nikoli, obecně totiž platí, že sociální pojištění platí pouze ti, kdo jsou zaměstnaní nebo podnikají.
V případě zaměstnání za ně odvádí část pojistného také zaměstnavatel, při krátkodobých úvazcích (dohody o provedení práce a pracovní činnosti) se vyplatí sledovat výjimky, kdy se pojistnému lze vyhnout. Pokud tedy studujete, jste v evidenci úřadu práce, ale třeba i čekáte na pokračování studia doma na pohovce, sociální pojištění neplatíte. Samozřejmě s tím vzdáleným rizikem, že se vám toto období jednou nepříznivě promítne do data nástupu do starobního důchodu či výše penze. Jenže, kdo by na to při posledních prázdninách myslel?
Na co si dát pozor po skončení školy?
- Zdravotní pojištění platí stát studentům do 26 let věku, pokud soustavně studují.
- Stát platí zdravotní pojištění těm, kdo absolvovali střední a vyšší odbornou školu, nebo při zkouškách propadli, až do konce srpna.
- Absolventům vysokých škol platí stát zdravotní pojištění ještě měsíc následující po složení státních zkoušek.
- Při odjezdu do zahraničí platí hranice půl roku, za koho neplatí zdravotní pojištění stát, musí platit buď doma, nebo v zahraničí.
- Sociální pojištění musejí platit studenti od 18 let až od okamžiku, kdy vstoupí do pracovního poměru nebo začnou podnikat.