Praha je polomrtvá, jako by už byla vládou zavřená. A policie bdí, i když nemá nad čím

Policie už v pátek v centru Prahy pečlivě kontrolovala, zda v restauracích není nadlimitní počet hostů. To nehrozilo. Lidí tak jako tak bylo v celém centru i širším centru zoufale málo. Vymeteno, skoro jako by už vláda rozhodla o celkovém uzamčení společnosti, tzv. lockdownu. Tak se teď moderně říká zákazu vycházení, ale málokdo z nás si umíme domyslet, co to ve svém důsledku vlastně znamená. Kvůli čtyřem procentům pozitivních a několika desítkách pacientů na kyslíku se zavřou všichni.
Policisté před restauracemi na Jungmannově náměstí. Foto: FAEI.cz/autor

O poznání více návštěvníků než ve většině hospod v Praze v pátek pilo kávu nebo si dávali zdravé menu v Cafedu nad Muzeem, kam chodí zejména vysokoškoláci. I za normálního stavu většina hostů jsou buď po jednom, nebo dvou. Tak je to i nyní. A většina má oči zabořené do knih a notebooků.

„Opatření se nás zatím moc nedotýkala, ale teď už se přestáváme vyznat v té smršti Prymulových tweetů, vlastně ani nevíme, co platí, zda máme vypnout Wi-Fi nebo ne,“ říká šéf zdejší směny.

„Před chvíli tu byl policajt a řešili to s provozním. Taky by se mohli na vládě nejdřív spolu dohodnout, a ne, že si ministr a premiér dopisují před internet a média, a jeden něco vyhlásí a druhý to stornuje. Teď to nevíme ani my, koho jaké opatření se týká a vlastně ani policajti,“ míní jeden z hostů, studentka pátého ročního práv.

Policie obcházela a kontrolovala v pátek většinu podniků v centru Prahy. Stačí ale letmý pohled a je jasné, že kolem poledního je v restauracích nezvykle mrtvo a nějaký ostrý policejní dozor opravdu nutný není. Na toho jednoho, dva hosty a personál, co neví, co bude a je mu to na očích vidět?

Poloprázdné restaurační patro v obchodním centru na Flóře. Foto: FAEI.cz/autor

Nebo že by se měli obzvlášť obezřetně pohlídat tři byznysmeni (pozor nadlimitní počet!), kteří u jednoho stolku venku na zahrádce před vinohradskou restaurací řešili, kam zaparkovat pár miliónů a jak udržet svůj byznys?

Restaurace na Václaváku přes den prázdné.  I v jinak tak frekventovaném McDonaldu u Muzea v jeden okamžik sedí v restauraci suma sumárum dva lidé. Provozovatel Thajských masáží na Václaváku vystrčil před podnik rakev s nápisem „Thajský ráj umírá a prosí o záchranu. Nakupte si permanentky, prosíme o práci pro naše lidi.“

Rybičky v akvárku teď nemají komu ožírat tvrdou kůži na patách. Občas projdou kolem spěchající Češi a ty tohle nezajímá. Ani nabídka plzeňského piva za 50 korun – na Václaváku! Překvapení: Projel minibus s osmi turisty v rouškách. Jenže jen projel, ani nevystupují. Ani pivo z tanku je „netankuje“.

 

Pivovar v Karlíně odpoledne: Jeden host. Už tam na dveřích je vtipná výzva, ať ten, kdo přijde, tak pije za tři, jinak ať nezabírá místo profesionálům. Restaurační patro v obchodním centru na Flóře: Poloprázdné. I bez lockdownu.

Jen tam sedí jeden žáček školou povinný a asi čekajíc na rodiče zaujatý svým mobilem. Jede na „svých“ datech. V obchodním centru My (Máj) se trousí o něco více lidí, než by se řeklo, že tam nikdo není přes obědy. Jinak ale taky polomrtvo.

Policejní kontroly chodí i do menších uliček. „Policie tady byla několikrát, hlídají, zda máme roušky. Zákazníky nechávají být, ale personál, to je bez debat,“ říká prodavačka z malého obchodu s čajem na pražských Vinohradech.

Policie hlídá roušky, policie hlídá, zda u stolku není více než čtyři lidi, a jinak stále lidem chodí pokuty za parkování, výzvy ať se dostaví k povinné lékařské prohlídce, i když jim nic není a dělají kancelářskou práci a mají svého doktora (v této době nahánět lidi na polikliniku kvůli kšeftu s povinnými zaměstnaneckými prohlídkami!). A o víkendu kluci u Berounky sehráli fotbalový zápas se vším všudy. Aspoň záblesk normálního života, který sebou nese i riziko toho, že zítra nebudeme.

Osamělý žáček v McDonaldu na Flóře. Vypnutá Wi-Fi nevadí, mnoho mladých má už data svoje. Foto: FAEI.cz/autor

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 39
Sdílet článek