Pražské burze pomohl Trump i silná koruna

Akciím na pražské burze se letos v prvním pololetí dařilo. A to dokonce ve světovém měřítku. V dolarovém vyjádření dosáhly celkového zhodnocení – včetně dividend – 48,48 procenta, vyplývá z dat agentury Bloomberg.
České měně ve vztahu k dolaru svědčí hned několik faktorů, a to jak mezinárodních, které svědčí také polskému zlotému či euru, tak domácích. Ilustrační foto: Depositphotos.com
České měně ve vztahu k dolaru svědčí hned několik faktorů, a to jak mezinárodních, které svědčí také polskému zlotému či euru, tak domácích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jen dva evropské hlavní burzovní ukazatele předčily ten pražský, PX. Šlo o hlavní index slovinské burzy, který si po zohlednění dividend v dolarech připsal 57,39 procenta, a také o hlavní akciový ukazatel varšavské burzy, WIG 20, který si dle stejné metodiky polepšil o 50,82 procenta.

Nejvíce k růstu indexu PX pražské burzy v první polovině letoška přispěly akcie energetické společnosti ČEZ, dále energetické společnosti Vienna Insurance Group a konečně Komerční banky.

V první světové pětce se vedle zmíněných parketů ocitly ještě burzy v Ghaně a Zambii (viz tabulka Bloombergu níže, pozn. aut.). Těmto africkým burzám ovšem nebývale pomohl výrazný růst ceny drahých kovů v čele s platinou a zlatem. Platina si letos v prvním pololetí připsala v dolarech 49,79 procenta, zlato pak 25,86 procenta.

Například Ghana patří k vůbec největším světovým vývozcům zlata, takže růst jeho ceny tedy v porovnání s dolarem citelně zpevnil také ghanskou měnu, cedi. Zpevnění ghanské měny pak pomohlo k dolarovému výkonu tamní burzy.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank
Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Růst ceny drahých kovů, jenž letos v prvním pololetí nastal kvůli obavě ze zadlužení USA, hrozbě obchodních válek či nadále poměrně vysokému geopolitickému napětí, pomohl k nebývalému růstu také právě zmíněné zambijské burze.

Nicméně zbývající burzy v první světové pětce, tedy slovinský, polský a český parket, pochopitelně z růstu ceny drahých kovů netěžily. Nicméně i jim pomohlo výrazné zpevnění jejich měn – eura, zlotého a koruny – vůči americkému dolaru.

Z významnějších světových měn zpevnily letos v prvním pololetí vůči dolaru výrazněji než česká měna pouze ruský rubl, maďarský forint a švédská koruna. Hned za českou korunou je v daném žebříčku polský zlotý, pak švýcarský frank a hned po něm se umisťuje euro.

Česká měna má ze sebou své nejlepší pololetí vůči americkému dolaru za posledních sedmnáct let. V první polovině letoška, tedy od začátku roku do konce června, zpevnila vůči měně USA o 13,8 procenta. Naposledy podala lepší pololetní výkon vůči dolaru v první půli roku 2008, plyne z dat Bloombergu.

Z hlediska vývoje kursu koruny vůči dolaru bylo letošní první pololetí pro českou měnu páté nejlepší v celé historii České republiky od roku 1993. Lepší výkon vykázala kromě zmíněného prvního pololetí roku 2008 ještě v prvním pololetí roku 2002, kdy zpevnila dosud pololetně rekordně, o 16,7 procenta, a dále pak v druhém pololetí roku 2007 a konečně ve rovněž druhém pololetí roku 2004.

Česko přitom vykazuje jedno z nejnižších zadlužení v poměru k HDP v EU a veřejné finance se mu elementárním způsobem podařilo zastabilizovat, takže jako jedna z mála zemí EU splňuje maastrichtská kritéria jak v oblasti celkového zadlužení, tak v oblasti deficitu veřejných financí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek