Přívalové deště zasáhly tuzemské stavebnictví

Nemusí pršet, stačí, když kape. Zatímco příroda eviduje další suchý rok a srážkové deficity se neutěšeně hromadí, o stavebnictví to neplatí. Každé firmě vyhovuje mírný růst v mezích zákona a stabilní ekonomické a legislativní prostředí, které jí umožňuje plánování. Letošní dvojciferný růst – díky za něj – ale přináší hektičnost, chaos, napjaté dodavatelsko-odběratelské vztahy, růst cen a prodlužování termínů. Po letech deficitů nezačalo kapat, ale pršet.
Ilustrační foto: Pixabay

Českému stavebnictví se daří. Aktuálně je zakázek tolik, že je již stavební firmy nestíhají realizovat. Problémem je citelný nedostatek pracovníků. V příštím roce uvidíme zpomalení aktuálního rychlého růstu sektoru, protože zakázky již nemá kdo realizovat, a vzhledem k převisu poptávky nad nabídkou rovněž další růst cen stavebních prací.

Nic však netrvá věčně. Již v příštím roce lze očekávat významný pokles, jenž je odhadován na 2,5 procenta, což bude oproti letošnímu roku téměř pětkrát méně. A je možné predikovat, že i v roce 2020 bude tento trend pokračovat. Začíná se dokonce hovořit o zpomalení růstu stavebnictví až někam k hranici půl procenta.

Máme však i pozitivní zprávu, protože samotný růst není zdaleka všechno. Tržby stavebních firem porostou rychleji než výkon sektoru, a to přibližně o čtyři procenta. Dařit by se přitom mohlo především velkým a inženýrským společnostem. Vycházím z toho, že zásobník práce mají firmy aktuálně naplněný dopředu v průměru na devět měsíců.

Vývoj stavebnictví silně ovlivňuje čtrnáctiprocentní nárůst cen materiálů a nákladů na práci. Stavební firmy na tento vývoj plánují reagovat zdražováním svých realizací o 6,5 procenta. Proto ten odhadovaný růst tržeb, který by se v roce 2020 sice mohl ztenčit na polovinu, ale stále by to bylo zhruba čtyřikrát více než růst samotného odvětví.

Větší optimismus panuje v řadách developerů. Protože z jejich pohledu vývoj stavební výroby v příštím roce závisí do značné míry na ochotě a možnostech státu a samosprávy investovat do nových projektů a na tom, zda úřady budou vstřícně připravované projekty vůbec povolovat. Tržby se budou poměrně dost odvíjet od rozhodnutí soukromých zadavatelů realizovat další zakázky. I oni očekávají mírný růst.

Ve stavebnictví se začínají zabydlovat nové metody realizace projektů. Především na významnějších projektech je pomocí metody BIM dosahováno vyšší efektivity pro přípravu dokumentace stavby. To je předpokladem pro to, aby bylo možné za stejné peníze postavit a udržovat více staveb než dosud. V této oblasti je Česká republika na předních evropských místech.

Proto vstupme bez obav do roku 2019.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena