
Cena ropy se v průběhu uplynulého týdne pohybovala jako na houpačce. Ropa Brent nejprve zdražila z úrovně 62 dolary za barel až na 64 dolary za barel. Následně však došlo ke snížení ceny na 60 dolarů za barel. Aktuálně se cena ropy Brent opět vrátila na úroveň 62 dolary za barel. Po výrazném zlevnění na konci května si cena ropy nachází novou rovnovážnou úroveň, která se pravděpodobně bude pohybovat mezi 60 a 65 dolary za barel.
V uplynulém týdnu docházelo k posilování koruny vůči dolaru z úrovně 22,77 CZK/USD až na 22,62 CZK/USD. Silnější kurz koruny umožňuje zlevňovat dovoz, což se týká i ropy a ropných produktů. Kromě propadu ceny ropy je kurz koruny dalším faktorem, který přispívá ke zlevňování cen na čerpacích stanicích. Současný vývoj umožňuje prudké snížení cen pohonných hmot. Pumpaři však zlevňují jen mírně a spíše vyčkávají na reakci konkurence. Vzhledem k rozsáhlé síti čerpacích stanic v České republice lze očekávat, že konkurenční tlak nakonec povede k výraznému snížení cen pohonných hmot. Zlevňování však již tradičně probíhá pomalejším tempem než zvyšování cen.
Největším producentem ropy zůstávají Spojené státy, jejichž produkce se pohybuje nad úrovní 12 milionů barelů za den. Druhým největším producentem zůstává Rusko, jehož produkce mírně klesá a pohybuje se kolem úrovně 11 milionů barelů za den. Třetím největším producentem ropy je Saúdská Arábie. Její produkce rovněž klesá a již se pohybuje pod úrovní deset milionů barelů za den.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)