Recese přijde. Jenom se neví, kdy

V dnešní době se zřejmě nejčastější téma prognóz ekonomických expertů týká definování současné fáze ekonomického cyklu. Podle průzkumu makléřské firmy Merrill Lynch, která patří do portfolia (podle tržní hodnoty) největší světové banky Bank of America, se bezmála 60 % manažerů významných světových fondů domnívá, že současná ekonomika je v pozdní fázi svého cyklu. Tedy, že přinejmenším očistná recese určitě nastane, jenom není zřejmé kdy.

Recese přijde. Jenom se neví, kdy. Ilustrační foto: Pixabay

Také zpráva největšího světového fondu Fidelity, který se zaměřuje na investování podle ekonomických cyklů, uvádí: „Tempo ekonomického růstu se zpomalí. Investoři se začnou odsouvat z pozic citlivých na vývoj ekonomiky. V konečném výsledku budou mít akcie stejný výnos jako hotovost.“

Přesvědčují se o tom dřív vyhledávané hedgeové fondy, které investoři začínají pozvolna opouštět. Tyto fondy, oblíbené pro vysoké zhodnocení vloženého kapitálu, loni často vydělaly míň, než jim na poplatcích investoři zaplatili. Podobně dopadly i některé penzijní fondy z opačného pólu kapitálového spektra. Prodělaly i při své maximální obezřetnosti.

„Náš pracovní předpoklad dál zůstává u přesvědčení, že se nacházíme v pozdní fázi jak tržního, tak ekonomického cyklu, a že investoři by se k tomu měli postavit defenzivně a diverzifikovat,“ míní hlavní ekonom britské poradenské firmy MKM Partners Michael Darda. Ten se řadí mezi prognostiky, kteří věří, že současná fáze ekonomického cyklu jde do závěrečného propadu a recese je téměř za dveřmi.

Ekonomiky jsou nasycené

Podle Filipa Horáčka, obchodního ředitele IBIS InGold, už sestupná fáze ekonomického cyklu začala. „Nepomáhá masivní tištění peněz ani snižování úrokových sazeb na hodnoty blízké nule. Podnikatelský sektor, domácnosti i státy jsou natolik zadluženy, že už nechtějí víc spotřebovávat. Ekonomiky jsou nasycené,“ napsal na svých webových stránkách.

Nižší spotřeba v Evropě dopadá na čínskou výrobu. Mnohé továrny tam již stojí nebo jedou na poloviční výkon. Růst se snižuje, klesá ochota investovat. Vyšší nejistota mezi obyvatelstvem v Číně omezuje spotřebitelské chování. Zisky evropských výrobců tam klesají nebo brzy klesat začnou. Podobných indicií je po celém světě mnohem víc.

Ekonomika v uplynulých letech rostla uměle a na dluh pomocí steroidového hospodaření centrálních bank. Právě steroidy v podobě levných peněz masivně tištěných centrálními bankami a hromadně směřované do komerčních a investičních bank na problém už zadělaly. Teď jde jen o to, jak bude velký, ptají se mnozí analytici.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena