Recese už tu byla? A kdy?

Analýza
Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový očekávaný růst níže na 0,3 procenta z původně udávaných 0,5 procenta. Naopak očekávanou inflaci jsme posunuli výše na 12,9 procenta. Před třemi měsíci jsme přitom čekali 12 procent.
Růst nominálních mezd tak může atakovat dvoucifernou úroveň. Bohužel ani tak to nebude stačit na vykompenzování vysoké inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A ta dobrá zpráva? Námi očekávaná mělká recese se odehrála ve druhé polovině loňského roku. Ani se tomu nechce věřit, ale vše nasvědčuje tomu, že recese je za námi. Byla pouze technickou záležitostí. Oživení ale bude velmi, velmi pomalé, pro první čtvrtletí předpokládáme mezičtvrtletní hospodářský růst o pouhou desetinu procenta.

Na předpandemickou úroveň konce roku 2019 se tedy naše produkce dostane až s koncem letošního roku. Pokud můžeme hovořit o recesi v nějakém segmentu, je to jednoznačně spotřeba domácností. Ta kvůli propadům v reálných disponibilních příjmech klesá nepřetržitě již od závěrečného čtvrtletí roku 2021.

V podstatě tedy letošní ekonomická stagnace bude znamenat, že trh práce zůstane silný. Mírné zvýšení nezaměstnanosti předpokládáme pouze v průběhu prvního čtvrtletí a podíl nezaměstnaných podle nás nepřesáhne čtyři procenta.

PSALI JSME:
Na recesi to ve vyspělých zemích nevypadá

Růst nominálních mezd tak může atakovat dvoucifernou úroveň. Bohužel ani tak to nebude stačit na vykompenzování vysoké inflace. Růstu mezd v reálném vyjádření se tak zřejmě dočkáme až napřesrok.

Právě u letošní inflační prognózy se obáváme, že sázky na rychlý pokles inflace do jednociferného teritoria jsou liché. Samozřejmě, že klíčový bude výsledek za leden. Ten totiž do značné míry určí průměrnou inflaci za celý letošní rok.

A my se obáváme, že zářijové maximum meziroční dynamiky bude za leden překonáno. A letošní rok bude opět ve znamení dvouciferné inflace. Česká národní banka tak se snižováním úrokových sazeb spěchat nebude. Poprvé k tomuto kroku přistoupí podle nás v srpnu.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Množí se prognózy, že inflace bude opět dvouciferná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.