
Koruně nesvědčil pokles domácích tržních úrokových sazeb, nízká likvidita i nepříznivý vývoj epidemiologické situace. S vyšší likviditou by se ale měl kurz podle nás vrátit na silnější úrovně. Současné hodnoty tak považujeme za příležitost pro zajištění slabších úrovní koruny.
Nejvíce z celého regionu ztrácel tento týden maďarský forint. Propadl o celé jedno procento a posunul se na nejslabší hodnotu za posledního půl roku (360,84 HUF/EUR). Nejlépe, ač také s drobnou ztrátou (-0,2 %), dopadl polský zlotý. Ten uzavřel týden na úrovni 4,46 PLN/EUR.
Z dat byla v závěru týdne zveřejněna polská průmyslová produkce, která zaostala za tržními očekáváními a meziměsíčně o 5,8 % propadla. Po sezónním očištění ale stále ještě o solidních 1,8 % meziměsíčně rostla, což naznačuje, že sektoru se daří s koronavirovou krizí vyrovnávat úspěšně.
Společná evropská měna zahájila tento týden na úrovni 1,185 USD/EUR. Po zasedání americké centrální banky, které si investoři vyložili jako holubičí, začala ztrácet a poklesla na 1,175 USD/EUR. V závěru týdne ale ztráty umazala a ve srovnání s pondělními hodnotami skončila beze změny.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)