
Po květnovém „rozvolňovacím“ skoku se všeobecně zpomalení čekalo. Nicméně předchozí údaje byly evidovány vzhůru a pohled na meziroční srovnání ukazuje oproti odhadům citelně vyšší úroveň prodejů. Maloobchodní tržby bez zahrnutí motoristického segmentu v červnu rostly meziročně o 7,2 procenta (7,1 % po očištění o kalendářní vlivy), zatímco naše i tržní odhady ukazovaly pouze 5,4 procenta.
V případě zahrnutí prodejů a oprav aut, jejichž meziměsíční pokles se nečekaně prohloubil na 2,1 procenta, činil meziroční růst 9,7 procenta, zatímco my jsme čekali 7,5 procenta a trh v průměru ještě trochu méně. Oproti květnovému růstu o 18,5 procenta je to sice opticky výrazně menší růst, ale ten je dán zvyšující se srovnávací základnou z minulého roku.
Nová data tedy potvrzují, že rozvolnění opatření vedlo k výraznému oživení tržeb maloobchodního prodeje.
Statistický úřad uvádí, že zvýšení prodeje zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Co vázne, jsou prodeje automobilů, což ovšem může do značné míry souviset s problémem nedostatečné nabídky.
S ohledem na předchozí nárůst maloobchodu, který již úrovní dosáhl na předpandemickou úroveň, počítáme v dalších měsících se spíše pomalejším navyšováním tržeb. Tomu na začátku července napovídá i snížení spotřebitelské důvěry. Za celý rok naše prognóza počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut poblíž tří procent.
Růst spotřebitelských výdajů je argument podporující navyšování úrokových sazeb. Koruna tak po zveřejnění dat mírně posílila. Zvýšení úrokových sazeb České národní banky o čtvrt procentního bodu na dnešním zasedání je peněžním trhem plně započítáno a část trhu spekuluje na zvýšení repo sazby na jedno procento.