
I přes květnový pokles si však myslíme, že průmysl stále vykazuje relativní odolnost a negativní dopad obchodních bariér tak zůstává omezený, když i předstihové indikátory sentimentu zůstávají robustní. Bilance zahraničního obchodu se v květnu sice zúžila na 13,3 miliardy korun, v sezónně očištěném vyjádření se ale dále zvýšila na 19,9 miliardy korun.
Oproti průmyslu se stavebnictví v květnu dařilo. Jeho produkce meziměsíčně vzrostla o 2,3 procenta, což částečně korigovalo dubnové zhoršení. Horší výsledek průmyslu doplňuje v minulém týdnu zveřejněná data, která ukázala na zpomalení růstu spotřebitelské poptávky v květnu, byť jen velmi mírně.
Oproti českému průmyslu se tomu německému v květnu dařilo. Tamní průmyslová produkce v květnu meziměsíčně překvapivě vzrostla o 1,2 procenta. Meziročně byla vyšší o jedno procento.
K meziměsíčnímu nárůstu výroby přispěl zejména automobilový průmysl, kde produkce meziměsíčně vzrostla o 4,9 procenta. Významně se na lepším výsledku v květnu podepsal i farmaceutický a energetický průmysl.
Finanční trhy zůstávají v napětí před středečním koncem platnosti 90denního moratoria na reciproční cla, a to na pozadí četných vyjádřeních prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně nastavení obchodních bariér. Americký dolar na poli této nejistoty korigoval ztráty z minulého týdne a vůči euru posiloval k úrovni 1,17 USD/EUR.
Středoevropské měny měly spíše tendenci lehce oslabovat. Česká koruna se ale stále drží poblíž nejsilnější úrovně za více než rok kolem 24,63 CZK/EUR. Horší zprávy z tuzemského průmyslu na to v pondělí zásadní vliv neměly. Korunové tržní sazby se obchodovaly o pár bodů výše napříč splatnostmi v souladu s eurovými sazbami.