Split: Čisté moře, úžasné památky, přijatelné ceny

Reportáž
Pokud hledáte finančně přijatelnou dovolenou na pěkném místě a s pozoruhodnou historií, na chorvatský Split byste při zvažování neměli zapomenout. Je to perla Dalmácie.
Centrum Splitu s promenádou. Foto: FAEI.cz, autor

Věž katedrály svatého Domnia, která stojí v areálu slavného monumentálního Diokleciánova paláce, je vidět už ze splitského nádraží, takže není možné zabloudit. Ostatně davy turistů vás do historického jádra dalmátské metropole samy spolehlivě dovedou.

Právě Diokleciánův palác je ve Splitu největším lákadlem. A není se co vidět. Je to úžasná stavba, která začala v roce 295 a trvala do roku 305 našeho letopočtu. Římský císař Dioklecián v něm strávil poslední léta svého života. Palác rozhodně není žádné tintítko.

Katedrála svatého Domnia v areálu Diokleciánova paláce. Foto: FAEI.cz, autor

Má čtyřúhelníkový půdorys o velikosti 215 krát 180 metrů a jeho rozloha je 38,5 tisíc čtverečních metrů. Tato nejlépe zachovalá antická stavba v Chorvatsku byla postavena z bračského kamene a její architektura je spojením prvků antické vily a opevněného hradu.

Diokleciánův palác v noci. Foto: FAEI.cz, autor

Jednou z připomínek na římský původ jsou dva „modelové“ v oděvu římských vojáků, kteří postávají na nádvoří paláce a nechávají se za poplatek vyfotit s turisty. Zajímavostí je, že se za několik století po Diokleciánova úmrtí, začali do paláce stěhovat lidé z jeho okolí, takže se vlastně stal novým obytným prostorem. Koncem 19. století žilo ve 280 domech více než 2,6 tisíc obyvatel.

Lákadlo na turistovy peníze – římští bojovníci. Foto: FAEI.cz, autor

Dnes jsou v areálu monumentálního paláce například výstavní síně nebo se tam pořádají různé kulturní a společenské akce. A je tam rovněž mnoho kaváren či restaurací, které se v průběhu dne postupně plní turisty. Historické jádro je plné úzkých uliček, kterými se můžete proplétat na všechny světové strany a nechat na sebe působit jedinečnou atmosféru.

Ostatně výjimečnost historického centra dokládá rovněž to, že je už od roku 1979 zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Hradby Diokleciánova paláce. Foto: FAEI.cz, autor

Přijatelné ceny

Pokud vám bude v uličkách těsno, můžete vyjít směrem k moři na širokou promenádu Riva, která je plná stánků se suvenýry, kaváren a restaurací. A je odsud opět nový pohled na Diokleciánův palác i širší centrum Splitu.

Příjemným překvapením je, že ceny v restauracích a kavárnách nejsou nijak přemrštěné, pokud si dáte kávu nebo pivo, rozhodně to nezruinuje váš rozpočet. Dvě kávy a ledový čaj vyšly v přepočtu asi na 150 korun, točené pivo stálo něco přes šedesát korun. Podobné je to i s cenami v restauracích – například pizzu lze pořídit už zhruba za 150 korun.

Trh v centru Splitu. Foto: FAEI.cz, autor

Pokud chcete za jídlo ušetřit, v centru města narazíte na několik samoobsluh, kde si můžete nakoupit. Například plechovka piva vyjde přibližně na pětatřicet korun. Vedle Diokleciánova paláce je navíc obrovský trh, kde si můžete koupit čerstvé ovoce a zeleniny od místních pěstitelů.

Když už jsme u cen: Nabídka ubytování ve Splitu je opravdu obrovská, od luxusních hotelů po obyčejné byty k pronájmu. Pokud si zajistíte přenocování s dostatečným předstihem, seženete příjemné bydlení nedaleko od Diokleciánova paláce v přijatelné cenové hladině.

Rybí trh ve Splitu. Foto: FAEI.cz, autor

Plné i prázdné pláže

Asi deset minut pěšky od Diokleciánova paláce se nachází městská pláž Bačvice. Je písečná, vstup do moře hodně pozvolný a voda teplá. Co víc si přát? Snad jen méně slunících se lidí. Výhodou této pláže je to, že se nachází skutečně za rohem, nevýhodou, že právě kvůli tomu tady bývá hlava na hlavě.

A tak se vyplatí jít kousek dál po pobřeží. K dalším plážím – tentokrát oblázkovým – to není daleko. Tak dvacet, třicet minut. Je to příjemná procházka po pobřeží, a navíc do míst, kde bývá turistů výrazně méně. Dokonce se vám může stát, že některou z nevelkých pláží budete mít téměř sami pro sebe.

Zaplněná městská pláž. Foto: FAEI.cz, autor

Součástí pláží jsou sprchy a také převlékárny, což je velmi praktické, protože nemusíte zpátky vracet v mokrých plavkách. Podél pobřeží je opět spousta restaurací a pizzerií, oblíbený pokrm si tady určitě vyberete. O cenách platí to samé, co u restaurací přímo ve městě: Rozhodně vás nezruinují.

Vyplatí se ale mít dostatečnou hotovost. Mnohé restaurace totiž neberou karty, platby jsou možné pouze cash.

Prázdná pláž kousek od centra Splitu. Foto: FAEI.cz, autor

Výhled na město

Pokud chcete mít Split s jeho historickým jádrem a přístavem jako na dlani, vydejte se do parku Marjan při západním okraji města. Je to vlastně zalesněný kopec, z něhož se otevírají nádherné výhledy do okolí, a to nejen z několika vyhlídek.

Výhled na Split z parku Marjan. Foto: FAEI.cz, autor

Nahoru vede několik pěšin, trasu vám ukážou cedulky ve městě. Je to sice do kopce, ale cesta není nijak dlouhá, takže ji zvládnou i méně zdatní turisté. Pokud panuje vedro, určitě se vyplatí vyrazit až v pozdějším odpoledni. Anebo naopak brzy ráno.

Na vrcholku kopce se nachází rovněž nevelká zoo především s místními zvířaty, takže pokud máte malé děti, můžete zde strávit příjemné odpoledne.

PSALI JSME:
Na vlastní kůži: Žlutým vlakem do Splitu a zpět

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.