
„Po pokrizových, hubených letech, která skončila vlastně teprve v roce 2016, rychle přišla léta tučná, dá se říci až přetučnělá. Stejně jako organismus, který si během hubených let zvykne jen na malý přísun potravy, nemá kapacitu vstřebat „nášup“ let přetučnělých, nedisponuje ani tuzemské stavebnictví kapacitou absorbovat nynější nárůst poptávky,“ vysvětluje ekonom.
Stavební produkce v loňském roce meziročně vzrostla o 2,3 %. O jedno procento stoupl počet zaměstnanců v oboru a jejich plat se zvýšil o 6,1 %. Počet stavebních zakázek uzavřených velkými firmami klesl o 5,2 procenta na 60 763, jejich hodnota však vzrostla o 5,3 % na 248,5 miliardy korun. Ke konci roku 2019 měly firmy uzavřeny dalších téměř dvacet tisíc zakázek za celkem 168,4 mld. Kč.
Kapacitní omezení podle Kovandy plyne z toho, že během oněch hubených let odešla z byznysu řada stavebních firem. Snížily se také početní stavy zaměstnanců ve stavebnictví. Na přehřátém trhu práce a v době rekordně nízké míry nezaměstnanosti, dokresluje ekonom, je pro stavební firmy obtížné získávat nové vhodné zaměstnance, což samozřejmě kapacitní omezení stavební produkce jen utužuje.
„Kapacitní omezení také může do značné míry za to, že loni stavební výroba přidala jen necelou třetinu toho, co v roce 2018. Za celý rok 2019 rostla tempem 2,4 procenta, zatímco v roce 2018 činilo tempo 9,2 %,“ připomíná Kovanda.
To potvrzuje i Michal Jurka, prezident Skanska Central Europe, podle nějž na trhu ubylo extrémních výkyvů a po letech velké recese a následného překotného růstu z malé základny se nabídka a poptávka přibližují: „Stále ale trvá nedostatek subdodavatelských kapacit a kvalitních lidí. Podstatné jsou také zvyšující se ceny materiálů. Zásadní vliv má stále objem financí na výstavbu infrastruktury a rychlost povolování staveb.“
Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities, má za to, že právě byrokratická zátěž zůstává největším problémem českého stavebnictví. „České stavební úřady jsou dle mezinárodního srovnání jedny z nejhorších v rámci Evropské unie. Proces vydávání nových stavebních povolení je zbytečně složitý a brání rychlejšímu rozvoji českých měst,“ dodává ekonom.
Podle Petra Dufka, analytika ČSOB, vyhlídky tuzemského stavebnictví zůstávají příznivé i pro nejbližší měsíce. „Statistiky nových zakázek však dávají tušit, že se tempo jeho růstu stabilizuje a nejspíše i zpomalí. Počty zakázek sice klesají, nicméně jejich cena roste. Zčásti proto, že ceny stavebních prací a materiálů stále velmi svižně narůstají, částečně proto, že jde nejspíše o větší zakázky. Nových zakázek je sice méně, avšak zásoba těch nedokončených narůstá, takže o práci stavební firmy rozhodně nepřicházejí a jejich hlavní starostí zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků,“ uzavírá analytik.