
„Ekonomický cyklus je uzavřený kruh a recese je jeho nedílnou součástí. Je pravda, že arsenál centrálních bank je v dnešní době prakticky vyčerpán a nízké ceny komodit zamazují snižování cen při zachování ucházející marže v případě poklesu poptávky. To vzbuzuje otázky jak bojovat s případnou další krizí. Absence ekonomických zbraní v kombinaci s případným strachem, panikou a poklesem nálady může být v konečném důsledku právě tím doutnákem, který tuto další krizi zapálí,“ míní ekonomický expert GE Capital Filip Fyrbach.
K tomuto názoru se připojuje i investiční expert Komerční banky Viktor Zeisel: „Ekonomický cyklus je realita a to, že v budoucnu znovu dosáhne svého dna, které je provázeno recesí, je skoro jistota. My se však nedomníváme, že by spouštěčem té další recese měly být země vyvážející suroviny. Ty (například Rusko, Brazílie a Venezuela) už mají problémy poměrně dlouho a do světové ekonomiky se to sice promítlo zpomalením, ale nezpůsobuje to recesi v hlavních ekonomikách. My se domníváme, že i další recese nastane v důsledku kreditního cyklu a pravděpodobně bude mít znovu původ v USA.“
Otázka načasování je podle Zeisela mnohem složitější: „USA v současnosti prožívají nejdelší období konjunktury v historii, údaje nasvědčují tomu, že toto období bude ještě chvíli pokračovat. Po poslední krizi byli investoři opatrnější a růst kreditu byl v tomto cyklu pomalejší.“
Tuzemští ekonomové se shodují v tom, že propad komoditních cen nemusí nutně vést ke kolapsu systému. Stále vidí obě strany mince. Na jedné straně exportující státy, které na propadu komodit ztrácejí, na druhé zase dovozce, kteří z nízkých cen profitují.
„Pokud otázku zúžím na energetické komodity, hlavně ropu, jsou její nižší ceny pro globální růst dlouhodobě pozitivní. Nižší ceny umožní růst spotřeby v „nekomoditních“ zemích a způsobí rozpouštění akumulovaných úspor v zemích jako je Saúdská Arábie či třeba Rusko. K problémům v komoditních zemích, které v době vysokých cen hodně utrácely a mají vyšší náklady těžby (Venezuela, Brazílie apod.) samozřejmě dochází, jejich velikost ale není dostatečná na vyvolání globálního poklesu,“ potvrdil analytik České spořitelny Petr Bártek.