
Spořicí potenciál českých domácností v průběhu loňského podzimu výrazně oslabil. Zatímco během ledna 2021 lidé navýšili své úspory o 42 miliard korun, v listopadu šlo už jen o 415 milionů korun. To je nejmenší meziměsíční nárůst od října 2017, uvedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau, která své výpočty provedla na základě dat České národní banky (ČNB).
Tempo růstu úspor přitom začalo zpomalovat ve druhé polovině loňského roku. Opačný trend je patrný u objemu úvěrů domácností, opět především ve druhé polovině roku 2021. Zatímco v lednu 2021 měli lidé půjčeno o 113 miliard více, než o rok dříve, v listopadu už to už bylo meziročně o 179 miliard více.
„Za pomalejším podzimním růstem úspor stojí na jedné straně vyšší inflace a skokový růst nákladů řady domácností za energie a další služby, na druhé straně přetrvávající chuť lidí utrácet. Tu dobře ilustruje i vývoj v kategorii spotřebitelských úvěrů,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech – Credit Bureau.
Vyšší zájem o úvěry a nižší tendence lidí spořit se projevil také v rozdílu mezi objemem úspor a úvěrů. Ten v listopadu klesl počtvrté v řadě a s 1,03 miliardy korun byl nejnižší od začátku roku 2021. Kromě úvěrů na spotřebu v průběhu roku rostl také zájem o úvěry na bydlení, které tvoří 80 procent objemu úvěrů domácností. Zatímco loni v lednu byl jejich objem meziročně o osm procent vyšší, v listopadu to bylo už o 11 % více.