
PRAHA, 18. 11. 2015 – Stále mnoho Čechů je v posledních letech zaskočeno tím, že po smrti manžela či manželky, případně druha či družky, by se automaticky měli o dědictví dělit s někým, s jehož nároky vůbec nepočítali. Důvodem takových nepříjemných situací bývá zpravidla nesepsání závěti a neznalost zákonné dědické posloupnosti podle nového občanského zákoníku.
Podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), se však situace v tomto ohledu zlepšuje. Svou finanční situaci zamýšlí řešit mimo jiné sepsáním závěti 57 % lidí, zbývajících 43 % o této možnosti zatím neuvažuje.
Velmi často se tíživá situace, do níž se lidé dostanou po smrti manžela nebo partnera, týká i bytů či domů, ve kterých žijí. Často zmiňovaný model je, když se bezdětní manželé rozejdou a aniž by se rozvedli, manžel si najde partnerku. A pokud zemře, pozůstalá manželka se nestačí divit, že podle výsledku dědického řízení se musí dělit s novou partnerkou.
Důvodem bylo, že zesnulý manžel po sobě nezanechal závět, a klíčem k dělení jeho majetku se stala zákonná dědická posloupnost podle tříd dědiců, které jsou uvedené v občanském zákoníku (§ 1633 a následující).
V říjnové anketě na portále Novinky.cz se 57,5 % respondentů vyjádřilo, že se sepsáním závěti nepočítá. Dalších 29 % ji sepsanou nemá, ale uvažuje o tom. A více než 13 % respondentů už závěť má.
Podrobnosti najdete na www.faei.cz.
Kontakt pro další informace:
Přemysl Souček, předseda spolku
Email: info@faei.cz
Tel.: +420 607 175 384
Finanční a ekonomický institut
Jičínská 226/17
130 00, Praha 3 – Žižkov