
Útoky Íránu na základny USA v Iráku trhy významně rozhýbaly. Po dlouhé absenci většího geopolitického napětí trhy opět ovládá velká míra nejistoty. Ta zasazuje některým aktivům větší rány než obchodní třenice mezi Spojenými státy a Čínou v průběhu roku 2019. Ukazuje se, že hrozba reálné války má na vybraná aktiva větší vliv než obchodní válka.
Nejrychlejší přesuny se v posledních dnech a hodinách udály na trzích se zlatem a ropou. Řada velkých investorů dále posílila pozice v takzvaných bezpečných přístavech, tedy zejména drahých kovech. Ústup z akciových pozic zatím není nijak dramatický. Naopak lze říct, že trhy projevují vůči konfliktu solidní odolnost.
Výprodeje akcií sice bezprostředně po íránském bombardování nastaly, jejich síla však nebyla velká a negativita se rychle rozplývá. Navzdory úvodním poklesům asijských indexů se již po několika hodinách podařilo téměř veškeré ztráty smazat.
Podobná situace panovala také u futures kontraktů na indexy evropské, jenž z prvotní indikace poklesu o 1,5 procenta otevřely nakonec jen s přijatelnou ztrátou okolo 0,5 procenta.
Americké akcie se navzdory zvýšené globální nervozitě zatím pevně drží v blízkosti rekordních hodnot. Část volného investičního kapitálu se přesunula do zlata a státních dluhopisů, k masivnímu odlivu z akcií však zatím nedochází. Skokové nárůsty v cenách ropy jsou také rychle pomíjivé. Středeční skok ceny americké ropy WTI z 62,50 na 65,50 dolarů za barel vydržel na trhu jen několik hodin.
K uklidnění rozkolísanosti dochází vzhledem k našim zkušenostem neobvykle rychle, což svědčí o stále výborné formě, ve které se trhy nachází. Hrozba zostření konfliktu sice přetrvává, trh ji vnímá, ale stále hovoříme jen o jakési vyčkávací fázi. V případě, že nedojde k obrovské eskalaci konfliktu, obchodníci pravděpodobně setrvají ve svých pozicích.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)