Trump opět vnesl na trh volatilitu

Na finančních trzích hrála na úvod týdne hlavní roli opět geopolitika. Do nového týdne jsme vstoupili s další eskalací války na Blízkém východě s ultimátem amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k Íránu ohledně zprůchodnění Hormuzského průlivu, které mělo vypršet již v pondělí. Šéf Bílého domu vyhrožoval zničením íránské energetické infrastruktury.
Šéf Bílého domu vyhrožoval Íránu zničením jeho energetické infrastruktury. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Šéf Bílého domu vyhrožoval Íránu zničením jeho energetické infrastruktury. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V souvislosti s dalším nárůstem rizikové averze dolar proti euru dále posiloval, krátce se kurz dostal dokonce pod 1,150 USD/EUR až téměř k 1,148 USD/EUR. Krátce po obědě, tedy pár hodin před vypršením ultimáta, ale Trump otočil. Oznámil totiž, že rozkaz k úderům na elektrárny a veškerou energetickou infrastrukturu odkládá, a to minimálně o pět dní.

V reakci na to euro vystřelilo k 1,162 USD/EUR, aby se kurz následně vrátil k cca 1,156 USD/EUR. Samotné odložení ultimáta zatím nic zásadního nemění. Zklamání, které přineslo zveřejnění březnového indexu ekonomické aktivity v oblasti Chicaga vrátilo euro k dolaru opět nad 1,160 USD/EUR.

Vývoj kurzů středoevropských měn v podstatě kopíroval vývoj na globálních trzích a pohyby rizikové averze. Zatímco dopoledne měly lokální měny spíše tendenci oslabovat, po poledni a odložení Trumpova ultimáta měny ostře posílily, aby následně opět lehce ztrácely. Koruna tak nejprve v průběhu dopoledne oslabovala směrem k 24,55 CZK/EUR, aby po poledni kurz spadl k 24,42 CZK/EUR.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Zavřít reklamu