Trump ustupuje, ale nemění směr svého uvažování. Šéfa Fedu předčasně neodvolá

Trhy se v úterý oklepaly z masivních pondělních výprodejů poté, co americký prezident Donald Trump řekl, že nehodlá předčasně odvolat šéfa centrální banky USA, Fedu, J. Powella. Je to však trochu podobná „písnička“ jako v případě odložených recipročních cel.
Americký prezident Donald Trump nyní tvrdí, že šéfa centrální banky USA Jerome Powella (na snímku) nehodlá předčasně odvolat. Ilustrační foto: Federal Reserve/Flickr
Americký prezident Donald Trump nyní tvrdí, že šéfa centrální banky USA Jerome Powella (na snímku) nehodlá předčasně odvolat. Ilustrační foto: Federal Reserve/Flickr

Šéf Bílého domu od nich ustoupil až po extrémním tlaku trhů (a pravděpodobně i lokálního byznysu, pozn. aut.), je však dál přesvědčen, že vysoká cla jsou pro Spojené státy správnou cestou. A pravděpodobně bude usilovat v budoucnu o jejich další zvýšení.

Šéfa amerického Fedu sice v tuto chvíli nechce odvolat, ale spíše proto, že by vstupoval do zdlouhavých právních sporů s nejistým výsledkem a Powellovi stejně příští rok mandát vyprší. To však neznamená, že nebude dál tlačit na americký Fed, aby snižoval úrokové sazby – je nadále přesvědčen, že Fed má ekonomice „pomoci“ nehledě na pro-inflační dopad jeho masivní celní ofenzívy.

Sečteno, podtrženo, Donald Trump u Fedu stejně jako u cel pouze ustupuje z nejextrémnějších pozic, ale nemění směr svého uvažování. Negativní hospodářské dopady skrze slabší zahraniční obchod a pokles investiční aktivity na sebe pravděpodobně nenechají dlouho čekat.

Trhy proto začnou v nejbližších týdnech kromě „povinné četby“ sociálních sítí Donalda Trumpa luštit také první výsledky dubnových podnikatelských nálad. Právě na nich by se mělo ukázat, jak hluboký zásah dostala investiční a exportní důvěra.

A ve středu dostáváme první ochutnávku indexů nákupních manažerů z Japonska a Evropy, ve čtvrtek se přidá střední Evropa a další významné asijské ekonomiky včetně Koreje. Investoři by měli sledovat zejména dopad do subindexu zahraničních objednávek – v uplynulém měsíci právě tam zažily největší poklesy Kanada a Mexiko, které jsou před ostatními zeměmi v lehkém předstihu.

Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance
Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance

První ranní zprávy z Japonska ve středu přinesly trhům spíše lehkou úlevu – přes viditelný pokles nového exportního byznysu zatím celková důvěra v ekonomice zůstává relativně příznivá (zejména díky sektoru služeb). Z Evropy jsou zprávy o něco horší.

Nálady v průmyslu se sice v Německu ani ve Francii nijak výrazně nezhoršily (včetně nových objednávek), celkově ovšem zůstávají na nízkých úrovních a mají již negativní přesah na trh služeb. I tak zatím jednoznačně nejde o tak výrazný šok, jakému čelí sousední Kanada a Mexiko, což se může v nejbližších seancích euru líbit.

Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek